Pogoda długoterminowa na 16 dni. Kilkudniowe uderzenie arktycznego chłodu, miejscami przymrozki. Kolejne dni maja bez upału
Przed nami druga i trzecia dekada maja 2020. Wygląda na to, że właśnie Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka przyniosą gwałtowne ochłodzenie, które poprzedzone będzie wymianą masy powietrza, możliwymi ulewnymi opadami deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu oraz lokalnymi burzami, a później coraz częściej pojawiającymi się przymrozkami w nocy, zwłaszcza w rejonach z rozpogodzeniami. Temperatura na pewno w wielu miejscach będzie spadać poniżej 0 st. C. przy gruncie, a lokalnie nie tylko. Pogoda długoterminowa na 16 dni maja nie napawa optymizmem.
Po suchym kwietniu, w pierwszej dekadzie maja wreszcie solidnie popadało, przyroda pięknie się zazieleniła, ale pojawia się teraz ryzyko przymrozków w czasie wegetacji. Sadownicy i rolnicy są pełni obaw.
Pogoda długoterminowa na 16 dni maja 2020. Prognoza temperatury, od 10 maja, do 25 maja
Spodziewane ochłodzenie w nowym tygodniu przełoży się na znaczną anomalię temperatury, która za okres najbliższych 10 dni może być nawet o kilka stopni niższa od normy wieloletniej.
Prognozowana anomalia temperatury za okres najbliższych 10 dni maja 2020
Cała nadzieja w 3 dekadzie maja, która powinna być cieplejsza, ale czy wystarczy do nadrobienia strat i ostatecznego zamknięcia całego miesiąca w pobliżu lub nieznacznie powyżej normy zgodnie z wcześniejszymi prognozami sezonowymi?
Anomalia temperatury w Polsce, do 9 maja 2020
Po przejściu głównego frontu z wymianą masy powietrza i opadami, zwłaszcza na obszarze, od Pomorza, Warmii, Mazur i Podlasia przez centrum po Dolny Śląsk, opadów w kolejnych dniach będzie znacznie mniej, szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju.
Wstępnie prognozowana suma opadów do 17 maja 2020. Model GFS
Wstępnie prognozowana suma opadów do 17 maja 2020. Model ECMWF
Modele są zgodne, że najmniej opadów w nowym tygodniu wystąpi na południowym wschodzie kraju, a to oznacza, że spodziewane przejście chłodnego frontu w tej części kraju będzie najmniej objawowe.
Zanim nastąpi ochłodzenie, to jutro 11 maja zanotujemy imponującą różnicę temperatury między północno zachodnią, a południowo wschodnią Polską. Kontrast temperatury sięgnie kilkunastu stopni! Najcieplej będzie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce, gdzie miejscami tuż przed ochłodzeniem zanotujemy około 26-28 st. C!
DobraPogoda24