| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Letnie temperatury i burze w Polsce. Sezon grzewczy rozpocznie się później

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Letnie temperatury i burze w Polsce. Sezon grzewczy rozpocznie się później

Kończący się tydzień przyniósł w Polsce krótkie ochłodzenie po przejściu burz i chłodnego frontu, ale także szybki powrót letnich temperatur. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni zapowiada utrzymanie takiego trendu i to mimo panowania już drugiej połowy września. Wiele na to wskazuje, że będzie to w naszym kraju najcieplejszy wrzesień w całej historii pomiarów i sezon grzewczy rozpoczniemy później niż zwykle. Przerywnikiem będą nieliczne fronty z wymianą masy powietrza niosącą przelotne opady i burze.

Prognozowany zakres maksymalnych temperatur w Polsce do 2 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, letnie temperatury i burze w prognozach do końca września 2023 w Polsce

Okresy ochłodzenia i dni z opadami deszczu oraz burzami do tej pory w tym miesiącu są niezwykle rzadkie w Polsce. Pierwsza połowa września zapisała się nadzwyczaj ciepło, bo aż o 3 st. C. cieplej w skali całego kraju w odniesieniu do najnowszej i najcieplejszej normy klimatycznej. Każdy kolejny dzień tego miesiąca z temperaturami maksymalnymi na poziomie 24-29 st. C. będzie windował średnią. Aktualnie około 26 września, średnia temperatura od początku miesiąca jest prognozowana w Polsce na poziomie około 4,1 st. C. powyżej normy.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w nowym tygodniu za okres do 23 września 2023

Pogoda długoterminowa, bardzo ciepły wrzesień 2023 w Polsce, będą nadal letnie temperatury, prognoza anomalia

Jeśli prognozy się nie zmienią i nie pojawi się nieoczekiwane radykalne ochłodzenie, to nic już nie zmieni faktu najcieplejszego września. Aktualnie rekord pochodzi z 1999 roku, gdy wrzesień w Polsce był o 2,5 st. C. cieplejszy względem normy klimatycznej. Tegoroczny rekord ma szansę dosłownie znokautować poprzedni. W prognozach nie widać radykalnej zmiany do końca miesiąca, gdyż temperatury maksymalne w wielu regionach przez pozostałą część września będą często sięgać 23-27 st. C., a miejscami w niektórych dniach będzie wyższa, zwłaszcza 19 oraz 21-22 września. Niższe na ogół temperatury będą się utrzymywać głównie nad morzem oraz w rejonach podgórskich.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie do 23 września 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, anomalia ciśnienia w Polsce do końca września 2023

W nowym tygodniu Polska będzie pozostawać w obszarze pomiędzy skrajem wyżu ze wschodniej Europy, a polem obniżonego ciśnienia znad północno zachodnich krańców kontynentu i Atlantyku. Taki układ baryczny zapewni nam adwekcję przeważnie ciepłej masy powietrza. Stabilne warunki pogodowe miejscami przerwą przejścia frontów atmosferycznych z wymianą masy powietrza oraz przelotnymi opadami i burzami, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Takie warunki w nowym tygodniu prognozujemy szczególnie między 18-19 września, a także w okolicach 22-23 września.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 2 października 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 2 października 2023

Zwykle na początku drugiej połowy września pierwszy raz w sezonie załączają się automatyczne systemy grzewcze w Polsce, ale w tym sezonie będzie inaczej. Kotły załączą się później niż zwykle, gdyż średnia temperatura dobowa będzie się w Polsce utrzymywać w kolejnych dniach powyżej 15-20 st. C., czyli termicznie będziemy mieć nadal lato, które liczymy od średniej dobowej powyżej 15 st. C.

Pogoda długoterminowa. Średnia temperatura dobowa nadal letnia w Polsce. Prognoza do 26 września 2023. Dane modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, letnie temperatury utrzymają się do końca września 2023 w Polsce

Warunki pogodowe będą więc nadal sprzyjać w Polsce wszelkim pracom na zewnątrz, w tym budowlanym i ogrodniczym. Mało tego, temperatura wody w jeziorach i morzu utrzymuje się obecnie w wielu regionach kraju nadal na poziomie 17-22 st. C., co w dalszym ciągu umożliwia kąpiel i odpoczynek. Krótko mówiąc - ten wrzesień zapamiętamy na długo.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Kinga

Witam

18 wrzesień 2023 - 01:54
Odpowiedz