| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gorące temperatury i krótkie ochłodzenie. Będzie płytki niż z frontem i burzami oraz wyż atlantycki

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gorące temperatury i krótkie ochłodzenie. Będzie płytki niż z frontem i burzami oraz wyż atlantycki

Wkroczyliśmy w ostatnią trzecią dekadę maja, a wraz z nią do Polski wróciła słoneczna i cieplejsza aura, która z krótkimi przerwami utrzyma się do początku czerwca - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatury okresami i miejscami przekroczą lub osiągną nawet 25 st. C., czyli zrobi się gorąco. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują jednak na brak pierwszego lokalnego upału, choć punktowo może być blisko. Będzie również kilkudniowy okres ochłodzenia w czasie przejścia frontu z płytkim niżem.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 21 maja, do 5 czerwca 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, gorące temperatury i ochłodzenie z płytkim niżem i frontem, rozbuduje się wyż atlantycki, prognozy do początku czerwca 2023

Początek nowego tygodnia w wielu regionach kraju przyniesie temperatury maksymalne na poziomie 20-25 st. C., czyli będzie bardzo przyjemnie, aczkolwiek już we wtorek 23 maja do kraju z zachodu zacznie się zbliżać i wkraczać znad Niemiec strefa frontu atmosferycznego na którym pojawi się płytki niż.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 26 maja 2023

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 26 maja 2023

Obszar z opadami i lokalnymi burzami, a także chłodniejszym powietrzem będzie się stopniowo rozszerzał w głąb kraju między 23-24 maja. Najwyższe temperatury najdłużej utrzymają się w północnej, wschodniej i północno wschodniej Polsce, bo miejscami do około 25 maja.

Prognozowany obszar płytkiego niżu nad Polską między 23/24 maja 2023

Pogoda długoterminowa, płytki niż z frontem wkroczy do Polski, prognozy na przełom maja i czerwca 2023

W całym kraju "chłodniej" zrobi się między około 26-27 maja, ale generalnie nie powinno być bardzo źle, bo będą nadal miejsca, gdzie temperatury sięgną nawet 20 st. C. W innych regionach będzie kilkanaście st. C., więc nie będzie to silne i duże ochłodzenie.

Pogoda długoterminowa. Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce do 28 maja 2023

Pogoda na 16 dni, płytki niż z frontem będą burze, później wyż, prognoza opadów do 28 maja 2023

W nowym tygodniu miejscami przelotnie popada i zagrzmi głównie między 23-24 maja oraz lokalnie między 25-26 maja, przy czym od 26 maja w głąb Polski z północnego zachodu będzie się nasuwał obszar pogodnego nieba związany z sięgającym nas wyżem atlantyckim. Jego centrum, będzie się w kolejnych dniach przesuwać nad Polskę. Czeka nas ponownie poprawa pogody i wzrost temperatur na przełomie maja i czerwca. Ponownie miejscami będzie gorąco, bo zanotujemy 25 st. C. lub więcej, ale prawdopodobnie nieznacznie braknie do progu pierwszego upału, czyli 30 st. C., choć niewykluczone, że prognozy nas zaskoczą.

Wyż atlantycki sięgnie Polski. Prognozowany zasięg antycyklonu nad Europą około 27 maja 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, wyż sięgnie Polski, prognozy do 5 czerwca 2023

Generalnie zatem prognozy na kolejne dni sięgające przełomu maja i czerwca nie są złe. Czeka nas sporo dni dość pogodnych z umiarkowanymi temperaturami i miejscami nawet nieco bardziej letnimi, a potencjalne ochłodzenie będzie słabe i krótkie. Opadów nie będzie wiele, aczkolwiek te które wystąpią mogą być intensywne. Będą jednak rozproszone i przelotne. Operujące słońce będzie dość szybko wysuszać glebę po takich opadach.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 5 czerwca 2023

Omawiany trend porównany do przykładowych wykresów wiązek długoterminowych dla stolicy Polski i Wielkopolski. Widać wyraźnie, że w przeciągu 16 dni nie będzie brakować dni z temperaturą 20 st. C. lub wyższych. Dni chłodniejszych będzie niewiele.

Pogoda na 16 dni dla Poznania do 5 czerwca 2023

Pogoda na 16 dni dla Poznania, prognoza temperatury i opadów do 5 czerwca 2023, będzie front i wyż

Nasuwa się pytanie, kiedy w tym roku zanotujemy pierwszy upał w Polsce, czyli co najmniej 30 st. C. Wcześniejsze prognozy dawały taką szansę na jeden z dni w trakcie 3 dekady maja, ale obecne najnowsze wyliczenia niwelują taką możliwość i przesuwają pierwszy upał na czerwiec, chyba, że jeszcze to się zmieni pod koniec maja, bo będzie lokalnie blisko. Jest nawet szansa na 28 st. C. Prognozy miejscami dni gorących jednak sprawdzą się i nie ma w tym zakresie większego odstępstwa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Kiedy pierwszy deszcz w zachodniej/północnej Polsce? W lipcu czy wrześniu?

22 maj 2023 - 06:24
Odpowiedz