| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gorące lato będzie powracać. Temperatury w Polsce jeszcze zaskoczą

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gorące lato będzie powracać. Temperatury w Polsce jeszcze zaskoczą

Mijający tydzień pod jego koniec przyniósł ponowne chwilowe ochłodzenie, ale podmuchy gorącego lata ponownie wrócą do Polski - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już niemal całej pierwszej dekady października 2023. Będą jeszcze okresy z temperaturami maksymalnymi do 24-29 st. C., ponadto nie zabraknie chwil ze słońcem związanych z antycyklonem. Opady i burze nadal będą rzadkie. Wrzesień zakończy się rekordową anomalią temperatury w historii pomiarów.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce do 9 października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, gorące lato będzie powracać na przełomie września i października 2023

Aktualnie nad południowo wschodnią Polską zalega odsuwający się chłodny front atmosferyczny przynoszący miejscami słabnące opady deszczu, a od zachodu ponownie dostajemy się pod wpływ mobilnego antycyklonu Rosi. Jego centrum w kolejnych dniach będzie się przesuwać nad wschodnią Europę w rejon zachodniej Rosji skąd zapewni nam poprawę pogody i powrót pogodnego i przedłużającego się ciepłego lata. Jednocześnie nad Atlantykiem w rejon Wysp Brytyjskich będą docierać głębokie układy niżowe kierujące do środkowej Europy ciepłe masy powietrza.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w nowym tygodniu za okres do 30 września 2023

Pogoda długoterminowa dla Polski, gorące lato powróci pod koniec września 2023

Taki rozkład układu barycznego nad Europą sprawi w nowym tygodniu powrót gorącego i pogodnego lata do Polski. Przedłużający się okres wyjątkowo ciepłej pogody poczujemy ponownie szczególnie między około 26-29 września, gdy na przeważającym obszarze kraju temperatury nadal będą typowe dla termicznego lata. Nie ma już żadnych wątpliwości, że wrzesień zapisze się jako najcieplejszy w całej historii pomiarów ze średnią temperaturą o około 4,1 st. C. powyżej normy klimatycznej. Poprzedni rekord z 1999 roku wynoszący 2,5 st. C. powyżej normy zostanie dosłownie znokautowany.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie temperatury dobowe w Polsce do 3 października 2023

Pogoda długoterminowa, rekordowo ciepły wrzesień 2023, wysokie temperatury lata przedłużą się na październik 2023

Termiczne lato będą nadal przypominać nie tylko wartości maksymalne temperatur, ale także średnia wyliczana z temperatury całodobowej. Między poniedziałkiem 25 września, a sobotą 30 września średnia w wielu regionach kraju będzie osiągać między 15-20 st. C., co jest charakterystyczne dla termicznego lata. Sytuacja może się zmienić w okolicach 1-2 października, gdy temperatura na chwilę spadnie i średnia będzie wtedy charakterystyczna dla termicznej jesieni. To ochłodzenie jednak ponownie raczej nie będzie trwałe, a chwilowe, bo jeszcze także w trakcie października zdarzą się dni znacznie powyżej normy klimatycznej.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza temperatury i opadów do 10 października 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 10 października 2023

Aktualne prognozy długoterminowe nie wskazują jeszcze wyraźnego i trwałego ochłodzenia z temperaturami w dłuższej perspektywie ze średnią znacznie poniżej normy. Wręcz przeciwnie, nadal będzie cieplej niż zwykle, także nocami. Większych opadów również nie widać do końca września.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, gorące lato potrwa dłużej, prognoza temperatury do 10 października 2023

Przed nami więc nowy tydzień z poprawą pogody w całym kraju oraz ze wzrostem temperatury do wartości typowo letnich. Będzie sporo chwil ze słońcem, a kolejne przelotne opady mogą się pojawić miejscami w okolicach 29-30 września. Temperatury na chwilę spadną prawdopodobnie na przełomie września i października.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!