| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fatalne prognozy opadów. Temperatury w Polsce polecą w dół. Czy wróci upał?

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fatalne prognozy opadów. Temperatury w Polsce polecą w dół. Czy wróci upał?

Dotarliśmy do niemal końca wakacji, które w sierpniu często upływało pod znakiem gorącej i upalnej aury. Czy najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski zapowiada kontynuację fali upałów, a może jej kres i większe ochłodzenie z już pierwszym powiewem jesieni? Aktualne prognozy temperatury rozwiewają wątpliwości. Przełom sierpnia i września przyniesie w Polsce zdecydowany spadek temperatury. Nawet o gorący dzień zacznie być trudno, a na północy kraju miejscami temperatury będą mieć problem z osiągnięciem 20 st. C. Fatalne są również prognozy opadów, gdyż w nowym tygodniu nie ma co liczyć na większe i częstsze opady deszczu. Wyż znad Morza Norweskiego będzie blokował przechodzenie aktywnych stref frontowych.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury maksymalnej w Polsce, od 28 sierpnia, do 12 września 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 28 sierpnia do 12 września 2022

Po przejściu chłodnego frontu przez Polskę między 28/29 sierpnia, temperatury w nowym tygodniu spadną, ale nie będzie to od razu dramatyczny spadek we wschodnich regionach, gdzie jeszcze możemy notować miejscami około 24-26 st. C. Nie mniej, męczącego żaru i upału już nie będzie. Przełom sierpnia i września zacznie jednak przynosić większy spadek temperatury na przeważającym obszarze kraju. Miejscami zrobi się wręcz chłodno, zwłaszcza na północy Polski szczególnie nad morzem, a także w rejonach podgórskich. Temperatury tylko miejscami będą przekraczać 20 st. C. w głębi kraju.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 29 sierpnia - 4 września 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 4 września 2022

W nowym tygodniu spadek temperatury spowoduje pojawienie się wyraźnej ujemnej anomalii temperatury na obszarze Polski. Początek września będzie więc stosunkowo chłodny po często gorącym i upalnym sierpniu. Wiele osób jednak na to czeka bo miało już dość lejącego się żaru przy wysokiej wilgotności powietrza.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, za okres 28 sierpnia - 6 września 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 6 września 2022

Przyczyną ochłodzenia w Polsce będzie obecne przejście chłodnego frontu z zachodu na wschód, ale później głównym sprawcą będzie wyż z centrum nad Morzem Norweskim. Ten antycyklon zgodnie ze wskazówkami zegarów skieruje do Polski znacznie chłodniejszą masę powietrza z północy. Niestety, wpływ wyżu spowoduje, że w nowym tygodniu nie za bardzo jest szansa na większe sumy opadów.

Pogoda długoterminowa. Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 4 września 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce do 4 września 2022

Z przewidywanej powyżej sumy opadów większość ma spaść w czasie burz i przejścia chłodnego frontu atmosferycznego przez Polskę między 28/29.08. W pozostałych dniach opady wystąpią tylko lokalnie. Będą słabe i przelotne.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury do 13 września 2022

Omawiany trend pogody długoterminowej warto porównać do aktualnych prognoz wiązek z wyliczeń numerycznych. Czarna wiązka przedstawia średnią. Przed nami jednoznaczny spadek temperatury w nowym tygodniu. Niestety, na większe opady również nie możemy liczyć, co widać na wiązkach prawdopodobieństwa w dolnej części.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 14 września 2022

Dopiero w okolicach 5-8 września ma się pojawić miejscami szansa na wzrost temperatury, ale raczej nie obejmie on całego kraju. Skala przejściowego ocieplenia nie jest jeszcze pewna.

Pogoda na 16 dni dla Gdańska

Pogoda na 16 dni dla Gdańska, prognoza temperatury i opadów od 29 sierpnia, do 14 września 2022

Ochłodzenie na przełomie sierpnia i września będzie bardzo wyraźne szczególnie na północy Polski. Po ciepłym, często gorącym, a nawet okresami upalnym sierpniu nad morzem, nagle zrobi się chłodno. Temperatury będą mieć problem, aby osiągnąć 20 st. C. Powrotu upału do Polski aktualnie nie widać, a tym samym nowej fali upałów. Gorące dni we wrześniu na poziomie 25-29 st. C., zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca mogą się miejscami jednak jeszcze zdarzyć. O wszystkich istotnych zmianach, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
vampirka

Masakra, a miał być wrzesień cieplejszy niż zwykle ;( Dobrze, że przynajmniej padać nie będzie... Oby jeszcze wróciło przyjemne +30 w tym roku. Jeszcze chociaż parę dni zanim zrobi się okropnie i znów wychodzenie z domu poza absolutną koniecznością przestanie mieć dla mnie sens aż do późniejszej (cieplejszej) wiosny ;(((

29 sierpień 2022 - 00:16
Odpowiedz