| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fatalna ujemna anomalia temperatury. Wyż zderzy się z niżem nad Polską

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fatalna ujemna anomalia temperatury. Wyż zderzy się z niżem nad Polską

Niebawem rozpocznie się maj będący ostatnim miesiącem meteorologicznej wiosny i wszystko wskazuje na to, że przynajmniej jego pierwsza dekada będzie chłodna - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Anomalia temperatury w tym okresie będzie wyraźnie poniżej normy i klimatycznie ten okres będziemy określać jako chłodny i to mimo, że będą chwilami i miejscami dni z bardziej wiosenną temperaturą, ale średnia dobowa bardzo nas rozczaruje. Przymrozki miejscami nadal będą możliwe. Dojdzie również do zderzenia wpływu wyżu i niżu nad Polską z ulewą.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 30 kwietnia, do 15 maja 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, chłodna pierwsza dekada maja 2023, wyż zderzy się z niżem nad Polską, nadal przymrozki

Nowy tydzień rozpoczniemy jeszcze od na ogół dość przyjemnych umiarkowanych temperatur, z tendencją przesuwania cieplejszego powietrza na wschód wraz z pojawieniem się 2 maja chłodnego frontu nad Polską. Od środy 3 maja w całym kraju ponownie będzie chłodniej i wyraźnie zaznaczy się ujemna anomalia temperatury, która będzie kontynuowana w kolejnych dniach, co najmniej do końca pierwszej dekady maja. Zimno zrobi się szczególnie między około 6-8 maja. Noce miejscami, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń nadal będą przynosić przymrozki szczególnie przy gruncie, ale nie tylko.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana ujemna anomalia temperatury w Polsce za okres do 6 maja 2023

Zimna pierwsza dekada maja 2023, pogoda długoterminowa temperatur rozczaruje w Polsce

Dopiero w okolicach 2 dekady maja temperatury ponownie powinny wzrosnąć z szansą na bardziej wiosenne wartości w okolicach miejscami 20 st. C. W kolejnych dniach Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy rozbudowującym się wyżem nad Skandynawią i obszarem niżowym sięgającym kraju z południa lub zachodu. Pomiędzy tymi układami zaznaczy się przejście również stref frontowych.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 6 maja 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie do 6 maja 2023

Z tego powodu w nowym tygodniu najmniej opadów pojawi się w północnej połowie kraju, gdzie częściej zaznaczy się wpływ pogodnego i chłodnego wyżu. Z kolei z południa i południowego zachodu przejściowo nasuną się strefy opadów, które z północy będą blokowane przez wyż. Zasięg tych opadów jest jeszcze niestabilny i może ulec zmianie, ale prawdopodobnie miejscami bardziej obficie popada, zwłaszcza na południu kraju, zwłaszcza między 2 i 3 maja oraz około 6 maja.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 6 maja 2023

Najnowsza pogoda na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce do 7 maja 2023

Omawiany trend pogodowy potwierdzają wiązki prognostyczne wiodących modeli numerycznych, w tym europejskiego ECMWF. 

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa opadów i temperatury do 15 maja 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, chłodna początek maja 2023, kiedy ciepła wiosna i 20 stopni

Niestety, poza krótkimi epizodami nie widać w skali całej Polski wielu dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 20 st. C. co najmniej przez większą część pierwszej dekady maja i to niezależnie od wybranego regionu kraju.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, prognoza temperatury i opadów do 15 maja 2023

Po chłodnym kwietniu (trzecim z rzędu), który w skali kraju zapisze się wstępnie z ujemną anomalią temperatury na poziomie około 0,9-0,8 st. C. poniżej normy wieloletniej, początek maja również rozczaruje pod względem temperatur. Nadal potwierdzi się ogólny odbiór tegorocznej wiosny, jako chłodnej i to mimo marca z temperaturą powyżej normy. Taki typ pogody zwiększa jednak prawdopodobieństwo przejścia do gorącej i upalnej pogody w kolejnych miesiącach. Jak tylko taki okres się rozpocznie, to szybko nie ustąpi, co potwierdzają minione lata.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Prześmiewca

Przynajmniej klimat mamy ciepły...

30 kwiecień 2023 - 23:12
Odpowiedz
Wróżbita

Nastaną takie czasy, że na pytanie: kiedy będzie ciepło?, będziemy odpowiadać: już było...

30 kwiecień 2023 - 23:26
Odpowiedz
JG

Nastaną takie czasy, że na pytanie: kiedy będzie padać?, będziemy odpowiadać: już padało... a kiedy? nie pamiętam(y)

01 maj 2023 - 12:49
Odpowiedz