| |
Zagrożenie!
 Pogoda długoterminowa na 16 dni. Duże ocieplenie przed świętami. Temperatura rozczaruje w Wielkanoc

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Duże ocieplenie przed świętami. Temperatura rozczaruje w Wielkanoc

Wkraczamy w drugą dekadę kwietnia, która miała przynieść w Polsce okresowy wzrost temperatury i faktycznie tak będzie - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Ocieplenie poczujemy szczególnie przed świętami Wielkanocy, gdy zanotujemy nawet 15-22 st. C., ale niestety akurat na okres świąt ma przypaść ochłodzenie poprzedzone przejściem frontu z opadami i burzami. Mamy jednak nadzieje, że prognozy jeszcze ulegną zmianie, bo aktualne przewidywania temperatury na święta rozczarowują. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 10, do 25 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, prognoza temperatury na Wielkanoc 2022

W nowym tygodniu początkowo będzie jeszcze chłodno, nawet z przymrozkami w nocy, ale od 12 kwietnia z zachodu i południowego zachodu w głąb Polski, będzie postępować adwekcja coraz cieplejszego powietrza zawierająca również pył saharyjski. Ciepło i wiosennie zrobi się między 13-15 kwietnia, gdy na termometrach na znacznym obszarze kraju zanotujemy nawet 15-22 st. C. Początkowo najcieplej, będzie na zachodzie, a później również w centrum, na południu i wschodzie. Chłodniej będzie głównie na północy, zwłaszcza nad morzem. Będzie to również okres, gdy przelotnych opadów i burz zanotujemy mniej, a chwil ze słońcem nie powinno brakować. Najdłużej ciepłe powietrze ma się utrzymać na południowym wschodzie. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 10-20 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 20 kwietnia 2022

Front chłodny gdzieniegdzie z opadami i lokalnymi burzami definitywnie zakończy okres ocieplenia w piątek 15 kwietnia. Od soboty 16 kwietnia już w całym kraju ma być chłodniej i to ochłodzenie prawdopodobnie przeciągnie się na całe święta. Aktualnie prognoza zakłada temperatury w Polsce w Wielkanoc i Lany Poniedziałek na poziomie około 6-13 st. C. Jest to niska wartość, zwłaszcza, że będziemy mieć już drugą połowę kwietnia. Prognozy nadal jednak musimy weryfikować, bo niewykluczone, że ochłodzenie opóźni się lub nie będzie aż tak głębokie. 

Prognozowana adwekcja ciepłego i chłodnego powietrza do Europy, od 10, do 17 kwietnia 2022

Na powyższej prognozie zasięgu napływu ciepłego i zimnego powietrza widzimy, że ocieplenie czeka nas szczególnie między 13-15 kwietnia, a później wkroczy chłodniejsze powietrze w czasie świąt.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce, za okres do 20 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza ciśnienia w Polsce, do 20 kwietnia 2022

Prognoza rozkładu barycznego na najbliższe dni zapowiada znajdowanie się Polski pomiędzy wyżem znad zachodniej Europy, a czasami wpływem otaczających nas niżów. Oznacza to mniejszą częstotliwość opadów, ale nadal będą się zdarzać. W nowym tygodniu miejscami i przelotnie popada w Polsce szczególnie 11 kwietnia, a także około 14-15 kwietnia, gdy front chłodny będzie spychał ciepłą masę powietrza. 

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 17 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 17 kwietnia 2022 

Omawiany trend pogodowy oczywiście warto porównać do wiązek z wielu wydań modelu numerycznego. Poniższe dane wskazują prawdopodobieństwo temperatury i opadów.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury, do 26 kwietnia 2022

Podsumowując, przed świętami czeka nas zapowiadane ocieplenie, aczkolwiek będzie mniejsze od tego, jakiego spodziewaliśmy się w poprzednich prognozach. Wszystko przez zmianę trajektorii cyklonu Pamela. Niestety, wygląda na to, że ochłodzi się akurat w święta. Prognozy nadal musimy weryfikować, bo niewykluczone, że zajdą jeszcze istotne zmiany. Będziemy informować najszybciej, jak to możliwe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Non stop wahania pogody i chyba tak już dojedziemy do końca miesiąca. Nadzieja, że maj nie rozczaruje i będzie jeszcze piękna i trwała ciepła wiosna. Na południu popadało i teraz nie ma kiedy wejść na działkę, aby się zabrać za pielęgnację. Z kilka dni ciepłej i suchej pogody by się przydało.

10 kwiecień 2022 - 14:12
Odpowiedz
Kunegunda

Nie łódź się. Zapowiada się chłodna wiosna. Jesień też zapewne zacznie się wcześniej i będzie chłodna. Możesz pocieszyć się tym, że w czerwcu i lipcu będzie kilka tygodni afrykańskich upałów. Pamiętam, że jak w ubiegłym roku ludzie w komentarzach tutaj negowali ocieplenie klimatu, bo zimno było, redaktorzy przekonywali, że przez przypadek, raz na 10 lat, może zdarzyć się zimniejszy rok. Cóż, czy trzeci rok z rzędu z zimną wiosną to wciąż przypadek?

10 kwiecień 2022 - 17:58
Odpowiedz
Ben Wwa

Kunegunda: Twoim zdaniem klimat Polski nie ociepla się?

11 kwiecień 2022 - 07:05
Odpowiedz
Norbert

Ale rozbieżności macie z długoterminową 2x chłoniej w święta niż tydzień temu. Znowu zimny kwiecień kolejny rok, też jakoś nie widzę tego ocieplenia klimatu poza zmniejszonymi opadami deszczu, co z tego że zimy są cieplejsze jak wiosny chłodniejsze wszytko się w skali roku wyrówna.

11 kwiecień 2022 - 06:48
Odpowiedz