Pogoda długoterminowa na 16 dni. Druga połowa czerwca 2020 z letnią temperaturą i burzami
Po chłodnym początku czerwca, kolejne dni miesiąca przyniosły zdecydowane ocieplenie, dlatego anomalia temperatury na przeważającym obszarze Polski już osiągnęła normę, a miejscami nieznacznie została przekroczona. Najnowsza prognoza pogody przewiduje kontynuację przeważnie wysokich letnich temperatur, możemy więc być coraz bardziej pewni, że czerwiec 2020 zapisze się z temperaturą powyżej normy. Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski na drugą połowę czerwca potwierdza ten trend.
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognoza temperatury, od 14, do 29 czerwca 2020
Powyższy zakres temperatur wskazuje na utrzymanie dodatniej anomalii, mimo odczuwalnego dzisiaj krótkotrwałego ochłodzenia, ale od środy 17 czerwca w skali kraju ponownie zacznie się robić wyraźnie cieplej.
Pogoda długoterminowa na 16 dni na drugą połowę czerwca 2020. Prognozowana anomalia temperatury za okres najbliższych 10 dni
Niestety, wzrost temperatury nie pokryje się ze stabilnością pogody, bo do kraju zacznie ponownie napływać cieplejsza, ale również wilgotniejsza i chwiejna masa powietrza. Od środy 17.06, czwartku 18.06 zaczniemy notować coraz częstszy powrót burz w Polsce. Miejscami zjawiska ponownie mogą być gwałtowne z ulewnym deszczem, opadami gradu i silnymi porywami wiatru.
Pogoda długoterminowa na 16 dni, druga połowa czerwca. Wyraźna adwekcja ciepłego powietrza powyżej normy (górne wiązki) oraz prawdopodobieństwo opadów w tym burz (dolne wiązki), w okresie od 14, do 30 czerwca
Okresów stabilnej pogody będzie niewiele, bo Polska pozostanie w polu obniżonego ciśnienia. Ośrodki wyżowe będą się utrzymywać na Atlantyku oraz nad północną Skandynawią i północno zachodnią Rosją.
Prognozowane średnie ciśnienie za okres najbliższych 10 dni
Wstępnie prognozowana suma opadów do 22 czerwca
Reasumując, druga połowa czerwca 2020 zapowiada się przeważnie ciepła i okresami gorąca, z wyjątkiem terenów nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich, gdzie większość dni będzie wyraźnie chłodniejsza od reszty kraju. Z upływem nowego tygodnia zacznie ponownie napływać ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze sprzyjające powstawaniu burz i opadów. Wstępne prognozy wskazują w nowym tygodniu najwięcej opadów i burz na południowym wschodzie Polski. Pogoda będzie często zmienna i niestabilna mimo pojawiających się dłuższych chwil ze Słońcem, dlatego warto śledzić codzienne prognozy, w których na bieżąco będziemy podawać regiony z największym prawdopodobieństwem burz i opadów.
DobraPogoda24
Okres 1-13 czerwca br., który sporo osób w ogólnym podsumowaniu ocenia u nas jako "chłodny", u mnie w Warszawie był w rzeczywistości normalny, gdy chodzi o ciepłotę. Jego średnia temperatura tutaj to 17,8°C, gdy ten sam parametr za okres 1991-2019 wynosi 17,6°C.