| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dramatyczne prognozy opadów. Będzie blokada antycyklonu bez fali upałów

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dramatyczne prognozy opadów. Będzie blokada antycyklonu bez fali upałów

Przed nami przełom maja i czerwca, który minie pod znakiem blokady antycyklonu spowodowanej przez silny wyż znad Atlantyku - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Czeka nas sporo pogodnych dni bez deszczu i burz. Prognozy opadów będą dramatyczne. Nasili się posucha i wzrośnie ryzyko pożarów w lasach. Lokalnie noce przyniosą jeszcze niewielkie przygruntowe przymrozki. Na większe opady musimy dłużej poczekać. Będzie to okres pogodowy sprzyjający wszelkim pracom na zewnątrz.

Prognoza zakresu temperatur maksymalnych w Polsce, od 28 maja, do 12 czerwca 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, blokada antycyklonu i dramatyczne prognozy opadów bez fali upałów sięga czerwca 2023

Polska dostała się pod wpływ wyżu Vera przesuwającego się na wschód Europy. Pozostaniemy jednak nadal w zasięgu silnej blokady antycyklonu związanej z kolejnym wyżem Wiola w rejonie Wysp Brytyjskich, który klinem będzie nas sięgał w kolejnych dniach zapewniając na ogół stabilną pogodę.

Pogoda długoterminowa. Silny antycyklon w rejonie Wysp Brytyjskich wpłynie na pogodę w Polsce. Prognozowana anomalia ciśnienia na poziomie średniej troposfery, 31 maja 2023

Pogoda długoterminowa na 16, silna blokada antycyklonu i fatalne prognozy opadów, przełom maja i czerwca 2023

Taki rozkład baryczny nad Europą spowoduje nastanie trwalszego okresu względnie stabilnej pogody na ogół z przewagą dni słonecznych z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem oraz z umiarkowaną temperaturą. Miejscami przejściowo w ciągu dnia zdarzą się również wartości przekraczające 25 st. C., czyli wartości graniczne dla dni określanych jako gorące. Noce miejscami mogą być wcześniej jeszcze lokalnie chłodne ze spadkami temperatur do kilku st. C., a lokalnie przy gruncie nadal mogą się zdarzyć niewielkie przymrozki, ale o małym zasięgu. Pierwszej fali upałów jeszcze nie widać.

Pogoda długoterminowa. Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce do 4 czerwca 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce do 4 czerwca 2023

Obecne prognozy opadów są nadal fatalne. W nowym tygodniu o ile popada i zagrzmi, to głównie na południu w rejonach podgórskich, a na pozostałym obszarze nie będzie padać lub zdarzy się lokalna przelotna komórka konwekcyjna. Na ogół w skali kraju ma jednak przeważać stabilna i praktycznie bezdeszczowa pogoda. Spadek wilgotności gleby i ściółki leśnej będzie nadal postępować.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury do 12 czerwca 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury do 12 czerwca 2023

Z wiązek prognoz długoterminowych wynika, że stabilna pogoda na przeważającym obszarze kraju utrzyma się jeszcze przez ponad tydzień, dopiero w trakcie drugiej połowy pierwszej dekady czerwca prawdopodobieństwo przelotnych opadów w tym burz zacznie rosnąć, ale obecnie jest za wcześnie na określenie dokładnego terminu powrotu znacznie częstszych opadów.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, blokada antycyklonu i fatalne prognozy opadów przełom maja i czerwca 2023

Przed nami więc okres pogodowy z dominacją warunków atmosferycznych typowych dla wyżu. Czeka nas wiele stabilnych dni zachęcających do aktywnego wypoczynku i prowadzenia prac na zewnątrz. Problemem będą jednak fatalne prognozy opadów i pogłębiająca się posucha. Trawniki i uprawy bez podlewania zaczną szybko przysychać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!