| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Na uderzenie gorąca w Polsce jeszcze poczekamy. Dotrze z południa Europy w pierwszej połowie maja

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Na uderzenie gorąca w Polsce jeszcze poczekamy. Dotrze z południa Europy w pierwszej połowie maja

Czy kolejne dni wiosny przyniosą w Polsce dłuższe ocieplenie z temperaturami przekraczającymi normę, a może nadal nie mamy co liczyć na stabilne powiewy ciepła? Wątpliwości rozwiewa najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski obejmująca całą pierwszą połowę maja 2021. Warunki meteorologiczne nie pozwolą nam się nudzić, bo kolejne dni maja przyniosą cały arsenał zjawisk atmosferycznych. Pogoda będzie zmienna, dynamiczna z częstymi opadami deszczu, na ogół o charakterze przelotnym, miejscami będą się pojawiać burze, a okresy cieplejsze będą się przeplatać z chłodniejszymi. Mimo to, jest szansa, że przynajmniej przez kilka dni poczujemy namiastkę niemal lata, gdy temperatury przekroczą w Polsce 25 stopni C. Wcześniej pojawi się ochłodzenie, które najdłużej utrzyma się w północnej i centralnej Polsce, gdzie nadal anomalia temperatury będzie przeważnie ujemna. Najwyższe temperatury, będziemy na ogół notować na południu i południowym wschodzie Polski.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury maksymalnej w Polsce, od 2, do 17 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 2, do 17 maja 2021

Po odsunięciu się niżu Daniel z ulewami, wichurą i burzami, w całym kraju temperatura spadnie 3 maja. Kolejne dni na ogół zapowiadają się chłodno, jak na maj, jedynie na południowym wschodzie jest szansa na temperatury bliższe wiosny, zwłaszcza 4 i 5 maja 2021. Anomalia temperatury w skali kraju, od 3, do 8 maja, będzie jednak na ogół ujemna, jedynie na krańcach południowo wschodnich może być za cały ten okres w normie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 8 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalia temperatury w Polsce i Europie do 8 maja 2021

Sytuacja zacznie się zmieniać pod koniec 1 dekady i na początku 2 dekady maja. W tym okresie prawdopodobnie napłynie do Polski z południowego zachodu strumień bardzo ciepłego powietrza. Jest szansa, że temperatura zdoła wtedy wzrosnąć nawet do 25-28 st. C. Niewykluczone, że więcej, wszystko zależy od ostatecznych prognoz.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 9, do 15 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce i Europie od 9, do 15 maja 2021

Warunki pogodowe będą zmienne, bo Polska w kolejnych dniach pozostanie w polu obniżonego ciśnienia. To oznacza zarówno częste przelotne opady i lokalne burze, jak również chwile pogodne i cieplejsze przeplatane spływem chłodniejszego powietrza i okresami chłodniejszymi. Warto więc śledzić codzienne prognozy, aby precyzyjnie wiedzieć, gdzie w danym dniu należy się spodziewać opadów i innych zjawisk pogodowych.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie do 12 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 12 maja 2021

Mimo, że maj, będzie przynosił wiele dni z niestabilną pogodą, to większość opadów będzie mieć charakter przelotny. Mogą im również towarzyszyć lokalne burze. Większość prognozowanych opadów na nowy tydzień, spadnie w ciągu najbliższej doby 02/03.05 w czasie przejścia niżu Daniel.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 10 maja 2021. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce do 10 maja 2021

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 10 maja 2021. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów deszczu w Polsce do 10 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury do 16 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody od 3 maja, do 16 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, do 16 maja 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa, prognoza pogody od 3, do 16 maja 2021

Podsumowując, przed nami kolejne dni maja z niestabilną pogodą. Spodziewamy się zarówno przelotnych opadów i lokalnych burz, jak również zbyt niskich temperatur jak na tę porę roku, szczególnie do 8 maja, z szansą jednak na większe ocieplenie na przełomie 1 i 2 dekady maja. Sytuacja będzie zmienna, dynamiczna, dlatego należy śledzić codzienne prognozy pogody.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!