| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał dotrze do Polski. Po fali upałów przejdą silne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał dotrze do Polski. Po fali upałów przejdą silne burze

Za nami niemal połowa czerwca 2021, która w Polsce do tej pory jest ciepła, a w kończącym się tygodniu była nawet gorąca. Anomalia temperatury na ogół jest dodatnia, tylko na południowym wschodzie kraju jest aktualnie w normie. Na tym jednak nie koniec, bo w nowym tygodniu dotrze do Polski pierwsza fala upałów - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. W kolejnych dniach, od zachodu Polski temperatury zaczną ponownie rosnąć po krótkim dzisiejszym 13.06 ochłodzeniu. Pierwszym dniem z upałem, ma być czwartek 17 czerwca. W tym dniu upał, czyli temperatura osiągająca lub przekraczająca 30 stopni C. powinna wystąpić miejscami na zachodzie Polski. W następnych dniach, upał zacznie się przemieszczać na wschód w głąb kraju. W nowym tygodniu możemy również liczyć na sporo chwil ze Słońcem. Poczujemy prawdziwą letnią pogodę. Lokalne burze mogą się zdarzyć tylko sporadycznie. Okres zakończenia upału ulega jeszcze wahaniom w prognozach. Obecne wyliczenia wskazują, że prawdopodobieństwo pojawienia się częstszych burz i opadów zacznie rosnąć pod koniec tygodnia lub na początku kolejnego.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 13, do 28 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 13, do 28 czerwca 2021

Zdecydowany wzrost temperatury widać wyraźnie w prognozowanej anomalii, uwzględniającej dłuższy okres. Temperatura o kilka stopni, będzie wyższa od normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 13-23 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 23 czerwca 2021

Imponująco wygląda obecnie prognozowana anomalia temperatury w dniu pojawienia się upału na znacznym obszarze Polski. Temperatura miejscami może być o 10-16 stopni C. wyższa od normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 18 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, pierwsza fala upałów pojawi się w Polsce, prognoza temperatury 18 czerwca 2021

Polska w najbliższych dniach, będzie pozostawać w zasięgu pola wyżowego, które centrum przemieści się nad wschodnią Europę. Z tego powodu opadów w najbliższych dniach będzie niewiele, na ogół będzie przeważać słońce z niewielkim zachmurzeniem. Przelotne opady deszczu i burze również się pojawią, ale będzie ich niewiele. Sytuacja może zacząć się zmieniać pod koniec tygodnia.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie, za okres do 23 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 23 czerwca 2021

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 21 czerwca 2021. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów deszczu w Polsce, do 21 czerwca 2021

Opadów przez większą część nowego tygodnia nie będzie lub pojawią się tylko miejscami. Na prognozowanej sumie opadów, większość naniesionej sumy na wschodzie Polski wystąpi dziś 13.06. Sytuacja jest jeszcze niepewna co do terminu wkroczenia chłodnego frontu z opadami i burzami pod koniec tygodnia. Model GFS aktualnie niemal do końca tygodnia nie widzi wtargnięcia frontu, dlatego do 21 czerwca widzie jego dojście do Czech i wschodnich Niemiec. Inny wariant przedstawia model ECMWF, który już pod koniec tygodnia wskazuje wejście frontu z silnymi burzami, stąd większa suma opadów w zachodniej połowie Polski dla tego samego okresu.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 21 czerwca 2021. Model ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów w Polsce, do 20-21 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury, od 13, do 29 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury, do 28 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza temperatury do 29 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa, prognoza pogody do 29 czerwca 2021

Podsumowując, od poniedziałku 14 czerwca w Polsce ponownie zaczną rosnąć temperatury od zachodu kraju. Później ma być coraz cieplej także w głębi kraju aż do pojawienia się upałów. Pogoda będzie bardzo letnia ze sporą ilością Słońca. Przelotne opady i burze mogą się zdarzyć tylko lokalnie. Sytuacja zacznie się zmieniać pod koniec tygodnia lub na początku następnego, gdy wzrośnie prawdopodobieństwo burz i opadów. Burze miejscami mogą być wtedy silne z nawałnicami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!