| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognoza pogody do połowy stycznia przewiduje śnieg i mróz, czy nadal nie ma szans na prawdziwą zimę

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognoza pogody do połowy stycznia przewiduje śnieg i mróz, czy nadal nie ma szans na prawdziwą zimę

Za nami kolejny tydzień, który był zgodny z trendem naszej prognozy. Pogoda długoterminowa nie przyniosła zaskakującej zmiany w Polsce. Pod koniec grudnia pojawił się miejscami zapowiadany przez nas epizod zimowy na nizinach. Sprawdźmy, czy pogoda na 16 dni przewiduje kontynuację zimy.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Czy przyjdzie zima

Ochłodzenie nie będzie długotrwałe, bo już na przełomie grudnia i stycznia temperatura od zachodu kraju zacznie stopniowo rosnąć. Najwyższe wartości, będziemy notować na zachodzie, północnym zachodzie oraz nad morzem, a najniższe na południowym wschodzie Polski. W kolejnych dniach mogą miejscami pojawiać się niewielkie przymrozki w nocy, ale całodobowego mrozu na ogół nie będzie, z lokalnymi wyjątkami, głównie w rejonach górskich. 

Prognozowana adwekcja powietrza. Widoczne 3 wyraźne okresy w najbliższym tygodniu

Pogoda długoterminowa na 16 dni w Polsce. Kiedy zima

W nowym tygodniu na naszą uwagę zasługują 3 okresy. Pierwszy między 30 grudnia, a 1 stycznia, gdy do kraju napłynie cieplejsze powietrze, podnosząc temperaturę miejscami nawet do 7 stopni C. oraz kolejny, między 2, a 3 stycznia, gdy miejscami na południu i południowym zachodzie kraju w rejonie oddziaływania wiatru fenowego temperatura może sięgnąć nawet 10 st. C. Z kolei pod koniec tygodnia ponownie temperatura spadnie.

Prognozowana suma opadów do 5 stycznia, według modelu GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Temperatura Opady Śnieg Zima

Miejscami w czasie przejścia frontu atmosferycznego może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg, lokalnie krupa śnieżna. Nie będzie to jednak tydzień z dużą ilością opadów. Okresami powinno się również przejaśniać, szczególnie na zachodzie, w centrum i na południu kraju. Pojawią się zatem w najbliższych dniach również chwile ze Słońcem.

Prognozowana suma opadów do 5 stycznia, według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza opadów styczeń 2020

Reasumując, przed nami pogoda z przewagą dodatnich wartości z niewielką suma opadów, co najmniej do 5 stycznia. Cyrkulacja strefowa nie pozwoli na zagoszczenie zimy ze stałą pokrywą śnieżną i mrozem, aczkolwiek opady śniegu (zwłaszcza około 4 stycznia) i ujemna temperatura (głównie w nocy) mogą się zdarzać. Na ogół utrzyma się jednak przewaga dodatniej anomalii.

Niewykluczone, że dłuższe akcenty zimowe pojawią się dopiero w drugiej połowie stycznia w okolicach 3 dekady miesiąca. Będziemy to weryfikować w kolejnych prognozach długoterminowych.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!