| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Częste przymrozki i pierwszy śnieg w Polsce, czy nadal łagodne temperatury? Znamy szczegóły

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Częste przymrozki i pierwszy śnieg w Polsce, czy nadal łagodne temperatury? Znamy szczegóły

Przed nami kolejne tygodnie listopada i nasuwa się pytanie, czy nadal będą względnie ciepłe, a może czeka nas w Polsce gwałtowne ochłodzenie, z częstymi przymrozkami i pierwszymi opadami śniegu na nizinach? Odpowiedź przynosi nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Generalnie, trend pogodowy do około pierwszej połowy listopada nie ulega zasadniczej zmianie, bo warunki atmosferyczne będą nadal względnie łagodne. 

Pogoda długoterminowa. Antycyklon za tydzień rozbuduje się nad Polską. Przewidywane ciśnienie, 12 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, rozbuduje się antycyklon, będą przymrozki i śnieg w Polsce?

Temperatury po bardzo ciepłym październiku w kończącym się tygodniu spadły w Polsce, jednak nadal średnia dobowa jest powyżej normy. Przymrozki pojawiają się tylko miejscami i są rzadkie. Śnieg ponownie popadał w górach, zwłaszcza w Tatrach, gdzie wróciły warunki zimowe, ale nie będą one jeszcze trwałe. Na nizinach ataku zimy i pierwszego śniegu w pierwszej połowie listopada jeszcze nie przewidujemy.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 6, do 21 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, powstanie antycyklon

Przymrozki w Polsce w minionych dniach listopada pojawiły się dwukrotnie, zwłaszcza w południowo zachodnich dzielnicach kraju. Nie są jeszcze w tym miesiącu zjawiskiem powszechnym i częstym w całym kraju. Temperatury maksymalne są już naturalnie niższe jednak w nowym tygodniu będą zgodne z naszymi prognozami, w których wskazywaliśmy, że w pierwszej połowie listopada w Polsce będą się najczęściej wahać w przedziale 7-15 st. C. Lokalnie około 8-9 listopada będzie nawet nieco cieplej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 6-16 listopada 2022

Pogoda długoterminowa w Polsce, prognozowana anomalia temperatury do 16 listopada 2022

Pierwsza połowa listopada zapisze się więc w Polsce, jako wyjątkowo ciepła z anomalią temperatury w skali całego kraju na poziomie około 2,7-2,9 st. C. powyżej normy klimatycznej. Sytuacja zacznie się nieco zmieniać w pobliżu połowy listopada, gdy nad wschodnią, środkową i zachodnią Europą rozbuduje się antycyklon. Jego centrum przejściowo może się znaleźć nawet nad Polską. Wówczas wyż może ściągnąć chłodniejsze powietrze ze wschodu i północnego wschodu. Jeśli wyż nie zgnije i będą większe przejaśnienia i rozpogodzenia, to wtedy temperatury znacznie spadną i nocami zaczną się częściej pojawiać przymrozki.

Prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 14 listopada 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski, powstanie antycyklon, będą fatalne prognozy opadów do 13 listopada 2022

W nowym tygodniu deszcz miejscami popada w Polsce, głównie między 9-11 listopada, w Tatrach może dodatkowo ponownie spaść śnieg. W pozostałych dniach na pogodę będzie przeważnie wpływał układ wyżowy, miejscami z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, a w innych regionach czasami z mgłą i towarzyszącym niskim zachmurzeniem warstwowym. Lokalnie mogą się zdarzyć niewielkie nocne przymrozki, zwłaszcza nad ranem. Okres zupełnego braku opadów w Polsce czeka nas od około 12-13 listopada, gdy na pogodę wpłynie bezpośrednio wyż z ciśnieniem w centrum do około 1040 hPa.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody do 22 listopada 2022

Przewidywany i omawiany trend pogodowy doskonale widać na prognozach prawdopodobieństwa temperatury i opadów wyrażonych na zbieżności wiązek modelu Ensemble. Wyliczenia wskazują na ryzyko bardziej powszechnych przymrozków w Polsce w okolicach połowy listopada. Wcześniej nadal przymrozki będą rzadkie i często lokalne, a średnia temperatura będzie znacznie przekraczać normę. Opadów również będzie niewiele.

Pogoda na 16 dni dla Poznania

Pogoda na 16 dni dla Poznania, najnowsza prognoza temperatury, listopad 2022

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, czy będą przymrozki i śnieg, czy nadal ciepło, listopad 2022

Przed nami więc kolejne dni listopada z względnie łagodną pogodą. Opadów deszczu będzie niewiele. Śnieg na nizinach, a tym bardziej pierwszy atak zimy dalej nam nie grozi. Biało i okresowo tylko w górach, zwłaszcza w Tatrach. Przymrozki nadal będą rzadkie i lokalne, ale to się może zmienić w pobliżu połowy listopada, jeśli prognozowany wyż nie zgnije i będą nocne rozpogodzenia. Pierwszy śnieg na nizinach być może pojawi się dopiero w trakcie drugiej połowy listopada, ale to będziemy nadal weryfikować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Mówiłem, że wyż potrwa spokojnie do 15-16 listopada, taka wyżówka omega może trwać nawet kilka miesięcy - to oczywiście równa się zero opadów przez kilkanaście tygodni. Jest źle i będzie jeszcze gorzej. Październik najcieplejszy od lat a opady minimalne, listopad zero opadów.

06 listopad 2022 - 16:13
Odpowiedz