Pogoda długoterminowa na 16 dni. Cyklon z wyżem zderzy się nad Polską. Mróz, śnieg i wiosenne temperatury
Warunki atmosferyczne w kolejnych dniach kwietnia nie pozwolą na nudę, bo czekają nas chwile z mrozem i miejscami z opadami śniegu, ale również z ponownym powrotem bardziej wiosennych temperatur - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Nad Polską zderzy się wpływ oddziaływania wyżu znad Skandynawii i Rosji z podchodzącą strefą opadów cyklonu z południowej i południowo wschodniej Europy. Z tego powodu nietypowo cieplej w drugiej połowie nowego tygodnia w ciągu dnia zrobi się przejściowo na północy kraju, a chłodniej wtedy będzie na południu i południowym wschodzie. Wielkanoc upłynie pod znakiem raczej umiarkowanych temperatur.
Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 2, do 17 kwietnia 2023
Nowy tydzień przyniesie na początku w całej Polsce zapowiadane ochłodzenie. Temperatury między 3 i 5 kwietnia nigdzie w ciągu dnia nie przekroczą 10 st. C., a nocami będzie występował powszechny na ogół niewielki kilkustopniowy mróz. Wyjątkiem będą regiony pogodne, gdzie temperatura z uwzględnieniem pomiaru przy gruncie może spaść nawet poniżej -10 st. C. Temperatury w Polsce ponownie zaczną wzrastać od 6-8 kwietnia, ale nie we wszystkich regionach jednakowo. Przykładem mogą być dzielnice południowe i południowo wschodnie, gdzie miejscami będzie chłodniej z powodu oddziaływania niżu ze strefami opadów.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 8 kwietnia 2023
Anomalia temperatury za najbliższe 5 dni będzie ujemna w Polsce ze względu na wyraźne ochłodzenie, ale ze względu na prognozowany wzrost temperatur w drugiej połowie tygodnia średnia w dłuższej perspektywie przejdzie ponownie na wartość dodatnią i ostatecznie w ujęciu najbliższych 10 dni temperatura na obszarze kraju ma być w normie lub miejscami o 1-2 st. C. powyżej normy wieloletniej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 5 kwietnia 2023
W najbliższych dniach Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy oddziaływaniem antycyklonu z rozległym polem wyżowym rozciągającym się od Skandynawii po Rosję, a wpływem układu niżowego znad południowej i południowo wschodniej Europy. Dokładnie nad Polską dojdzie do zderzenia opadów frontowych z omawianego niżu, a skrajem wspomnianego wyżu.
Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 9 kwietnia 2023
Z powodu takiego układu barycznego nad Europą, w nowym tygodniu najwięcej opadów spodziewamy się w południowo wschodniej połowie kraju, a najmniej na północnym zachodzie, gdzie najbardziej zaznaczy się wpływ wyżu z północy. W poniedziałek 03.04 zanikające opady śniegu wystąpią miejscami, głównie między Lubelszczyzną, Podkarpaciem i południem Małopolski. We wtorek 05.04 rozproszone przelotne opady śniegu wystąpią miejscami, zwłaszcza w południowej połowie kraju. W pozostałych dniach miejscami również wystąpią opady, w tym deszczu i śniegu, ale już w wielu regionach szczególnie na wschodzie, południu i miejscami na północy. Około 6 kwietnia możliwa będzie śnieżyca na południu Polski szczególnie w rejonach podgórskich i górskich. Może spaść nawet 10-30 cm śniegu. Wszystko będzie zależne od dokładnej trajektorii niżu, dlatego do tej prognozy jeszcze wrócimy.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 16 kwietnia 2023
Przed nami więc kilkudniowe krótkie ochłodzenie do 6 kwietnia, a później na ogół wzrost temperatur do średniej dobowej charakterystycznej dla wiosny termicznej, aczkolwiek cieplej nie zrobi się od razu w całym kraju, ale stopniowo na przeważającym obszarze. Co jakiś czas w różnych regionach nadal będą jednak możliwe przelotne opady. W przypadku podesłania bardziej wilgotnych mas powietrza z południowej Europy i basenu Morza Czarnego wrócą również lokalne burze.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Wstępne prognozy zapowiadają Wielkanoc 2023 w Polsce z umiarkowanymi temperaturami oraz miejscami z przelotnymi opadami deszczu, jak również z okresowymi przejaśnieniami. Prognozy będziemy weryfikować na bieżąco i zapowiadać szczegóły na każdy dzień w osobnych wpisach. Zachęcamy do śledzenia prognoz codziennych, wówczas nic Was nie zaskoczy.
DobraPogoda24.pl
Nie spodziewałbym się tak dużych różnic między północny zachodem, a południowym wschodem. Niż ledwo „liźnie” kraj, i jeśli już to tylko na podkarpaciu. P.S. Podawanie statystyk tylko dla Warszawy i Krakowa jest bardzo niemiarodajne.