Pogoda długoterminowa na 16 dni. Cyklon przełamie wyż. Wichury, burze i wysokie temperatury w prognozach dla Polski
Przed nami druga połowa lutego 2023, która przyniesie sporo ciekawych zjawisk atmosferycznych w Polsce - zapowiada pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas wzrost temperatury i początkowo ponowne trwalsze panowanie antycyklonu, ale sytuacja może się zmienić pod koniec przyszłego tygodnia, gdy głęboki cyklon przełamie wyż. Pojawią się wtedy strefy frontowe z opadami deszczu, śniegu oraz silnym wiatrem. Niewykluczone, że wystąpią wichury i lokalne burze. Temperatury będą znacznie powyżej normy i ostatecznie luty zapisze się jako miesiąc ciepły w klasyfikacji klimatycznej.
Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, od 12, do 27 lutego 2023
W kolejnych dniach silny dwucyfrowy mróz, jaki notowaliśmy w nocy w tym tygodniu w wielu regionach zupełnie ustąpi. Zdarzą się jedynie miejscami i nie zawsze słabe przymrozki, zwłaszcza w rejonie nocnych rozpogodzeń. W ciągu dnia czeka nas wzrost temperatur, bo w wielu regionach będziemy często notować do 4-10 st. C., a lokalnie temperatury mogą przekroczyć granicę 10 st. C. Poczujemy więc przedwiośnie, a tym samym śnieg na nizinach zalegający jeszcze miejscami zupełnie stopnieje.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 22 lutego 2023
Najniższe temperatury będziemy notować w rejonach podgórskich, ale i tutaj będą pojawiać się okresy z dodatnią temperaturą. Również na południu Polski pokrywa śnieżna zacznie topnieć i pojawią się roztopy. Cała pokrywa śnieżna w tej części kraju jednak jeszcze nie stopnieje, dlatego ferie zimowe do samego końca na stokach narciarskich powinny być udane. Zima nadal utrzyma się w górach, aczkolwiek śniegu trochę ubędzie. Aktualnie na Kasprowym Wierchu zalega 172 cm śniegu.
Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 22 lutego 2023
Polska w nowym tygodniu przez znaczną jego część będzie pozostawać pod wpływem antycyklonu Feuka. Wyż zapewni nam względnie stabilną pogodę, ale nie zawsze pogodną. Będą okresami dni z przewagą zachmurzenia warstwowego i kłębiasto warstwowego z którego miejscami może popadać mżawka lub deszcz choćby w poniedziałek 13.02.
Pogoda długoterminowa. Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 19 lutego 2023
Większe zmiany w pogodzie będą możliwe dopiero między około 17-20 lutego, gdyż wyż nieco osłabnie i przesunie się w ten sposób, aby umożliwić wkroczenie cyklonu nad Europę. Jego strefy frontowe mogą wtedy sięgnąć Polski i znowu pojawią się opady deszczu i miejscami przejściowo śniegu. Możliwe będzie również ryzyko wichury, a nawet lokalnej burzy. Mimo nieco gwałtowniejszej i zmiennej pogody, temperatury nadal będą powyżej normy na ogół do końca lutego.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa do 28 lutego 2023
Długoterminowy trend pogodowy bardzo wyraźnie wskazuje, że zima w lutym na nizinach w Polsce przegra z kretesem. Do końca miesiąca w zasadzie każdego dnia temperatury będą dodatnie, a tym samym nawet jeśli śnieg jeszcze spadnie, to będzie szybko topnieć. Prawdziwa zima gości jedynie w rejonach podgórskich i górskich.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza zakresu temperatury i prawdopodobieństwa opadów do 28 lutego 2023
Po ekstremalnie ciepłym styczniu czeka nas również ciepły luty. Zima zupełnie rozczaruje miłośników śniegu i mrozu na nizinach. Co prawda zdarzały się jej epizody, ale zawsze krótkie i niebyły ekstremalne. W tym miesiącu dodatkowo wiele spokojnych dni zapewnia antycyklon, w który tylko chwilami wdzierają się nieliczne strefy frontowe. To się może zmienić na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca, gdy nieco wzrośnie częstotliwość opadów, okresów z silnym wiatrem i ogólnie nieco większym dynamizmie w pogodzie.
DobraPogoda24.pl