| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ciepła jesień wygra z zimą. Rzadkie przymrozki i wichury w prognozach

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ciepła jesień wygra z zimą. Rzadkie przymrozki i wichury w prognozach

Po bardzo ciepłym październiku na pytanie, co czeka nas w pierwszej połowie listopada - odpowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Trend jest jednoznaczny, dominacja cyrkulacji strefowej atmosfery nadal zapewni nam umiarkowane temperatury i łagodne wydanie jesieni z bardzo rzadkimi przymrozkami, ale będą miejscami okresy z wiatrem o sile wichury. Silniej powieje szczególnie na południu kraju, gdzie wystąpią zjawiska fenowe nazywane także wiatrem halnym. Zima ze śniegiem będzie poza Polską.

Prognozowany zakres maksymalnych temperatur w Polsce do 13 listopada 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury, opadów, wichury i śniegu do 13 listopada 2023

Ostatnie dni października zapowiadają się bardzo ciepło w Polsce, zwłaszcza w centralnych, południowych i południowo wschodnich regionach kraju. Miejscami temperatura sięgnie nawet 20 st. C. Anomalia temperatury będzie wysoka i znacznie przekroczy normę. Ostatecznie drugi miesiąc meteorologicznej jesieni zapisze się ze średnią temperaturą w skali całego kraju o około 2,2 st. C. powyżej normy klimatyczne. Chwilowe ochłodzenie pojawi się w dzień Wszystkich Świętych, ale bez dramatu, bo spodziewamy się w kraju maksymalnie do 8-14 st. C. W lekkiej kurtce wybierzemy się na groby bliskich, ponadto spodziewamy się licznych przejaśnień, a nawet rozpogodzeń w ciągu dnia. Słabe zanikające przelotne opady deszczu wystąpią miejscami, głównie początkowo na wschodzie i południu kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w nowym tygodniu za okres do 4 listopada 2023

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury do 7 listopada 2023 w Polsce

Przed pierwszym weekendem listopada temperatury ponownie wzrosną w Polsce, bo będą regiony z temperaturami maksymalnymi do około 14-18 st. C. Średnia temperatura będzie więc nadal znacznie powyżej normy i tym samym początek nowego miesiąca również zapisze się jako ciepły. Przymrozki w Polsce będą nadal rzadkie. Najbliższe wystąpią głównie w nocy na 2 listopada, zwłaszcza miejscami na północnym wschodzie kraju.

Prognozowane maksymalne temperatury w Polsce i Europie, jakie będą możliwe w ostatnich dniach października 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza opadów i temperatury w Polsce do 13 listopada 2023

Aktywny Atlantyk z sięgającym w głąb Europy polem niżowym nadal zapewni adwekcję łagodnych mas powietrza do Polski. Zupełnie inaczej będzie w północnych regionach kontynentu, gdzie dosypie śniegu, ponadto coraz częściej zacznie się utrzymywać i rozszerzać zasięg całodobowego mrozu. Nasz kraj będzie po cieplejszej stronie pogody. Odczucie termiczne warunków atmosferycznych odzwierciedlają prognozy średniej dobowej temperatury. Bardzo przyjemnie zapowiada się 30-31 października, bo miejscami w centrum, na wschodzie i południu kraju zanotujemy 14-15 st. C., czyli będziemy na granicy termicznego babiego lata.

Pogoda długoterminowa dla Polski. Prognozowana średnia temperatura do 7 listopada 2023

Pogoda na 16 dni, prognoza średniej temperatury do 7 listopada 2023

W pozostałych dniach omawianego terminu czeka nas na ogół typowa termiczna jesień, często w cieplejszym lub umiarkowanym wydaniu. Najniższe temperatury będziemy najczęściej notować na północny i północnym wschodzie Polski. Strefowa cyrkulacja powietrza zapewni nam w kolejnych dniach również następne strefy opadów deszczu.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza możliwego prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 14 listopada 2023

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 14 listopada 2023

W nowym tygodniu popada szczególnie 31 października, zwłaszcza w zachodnich, północnych i centralnych regionach kraju, a później również miejscami na południu i wschodzie. Spodziewamy się także opadów szczególnie około 3 i 5 listopada. W prognozach bieżących wskażemy, kiedy i gdzie popada.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, kiedy popada i jaka będzie temperatura, prognoza do 14 listopada 2023

Podsumowując, przed nami kontynuacja ciepłej i umiarkowane jesieni z bardzo rzadkimi przymrozkami o ograniczonym zasięgu i wyraźnymi temperaturami powyżej normy. Co jakiś czas przejdą kolejne strefy frontowe i niżowe z opadami deszczu. Między nimi będą również okresy bardziej pogodne. Spodziewamy się także dni z silniejszym wiatrem, zwłaszcza na południu w rejonach podgórskich o sile wichury. Epizody zimowe ze śniegiem i mrozem będą nadal na ogół omijać Polskę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!