
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Burze z ulewami przyniosą podtopienia i zalania. Górny niż z kroplą chłodu namiesza
Kończący się tydzień przyniósł w Polsce miejscami pierwszy upał ponadto wróciły również burze z ulewami i lokalnymi podtopieniami. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca trzeciej dekady czerwca również okresami przewiduje miejscami opady deszczu i burze z ulewami i gradem, przy czym najwięcej opadów ma być we wschodniej połowie kraju. Rewolucji w temperaturach nie będzie, aczkolwiek szczególnie między 13-15 czerwca będzie chwilowo w skali kraju chłodniej, bo górny niż z kroplą chłodu namiesza.
Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce między 11-26 czerwca 2023
W nowym tygodniu temperatury w wielu regionach kraju spadną szczególnie między wtorkiem 13.06 i czwartkiem 15.06 gdy w rejonie Polski będzie się przemieszczał górny niż zbudowany z odciętego chłodnego powietrza widocznego na przekroju szczególnie średniej troposfery. W nomenklaturze meteorologicznej posługujemy się wtedy określeniem kropli chłodu. Początek tygodnia w poniedziałek 12.06 będzie jednak na przeważającym obszarze kraju stabilny, zwłaszcza w zachodniej połowie Polski, gdzie przez większą część dnia będzie niemal bezchmurnie z umiarkowaną temperaturą, a w zachodnich województwach mówić będziemy o dniu gorącym, bo temperatura przekroczy 25 st. C.
Prognozowana maksymalna temperatura, jaka może wystąpić w Polsce i Europie w przeciągu najbliższych 10 dni do 21 czerwca 2023
W pobliżu kolejnego weekendu i w trakcie przełomu drugiej i trzeciej dekady czerwca ponownie temperatury na przeważającym obszarze Polski wzrosną w kierunku wartości bardziej letnich, bo znowu miejscami pojawi się szansa na niewielki upał w okolicach 30 st. C. Większego i trwalszego załamania temperatur w kierunku ochłodzenia więc nie będzie. Aktualnie prognoza anomalii temperatury sięgająca 20 czerwca wskazuje na średnią temperaturę w skali kraju od początku miesiąca na poziomie około 0,6 st. C. powyżej normy wieloletniej.
Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce do 18 czerwca 2023
W nowym tygodniu obecnie model ECMWF wylicza największe sumy opadów głównie we wschodniej połowie Polski, a najmniej w zachodniej. Prognoza ta jest jednak obarczona ryzykiem błędu, gdyż część tych opadów będzie pochodzenia burzowego i mogą wystąpić przesunięcia obszarowe. Obecne wyliczenia numeryczne wskazują najwięcej opadów we wschodniej Polsce, głównie między 16-18 czerwca. W pozostałe dni tygodnia w różnych regionach popada miejscami i przelotnie, zwłaszcza 14 czerwca. Zalecamy ponowne śledzenie codziennych prognoz burzowych szczególnie w tym okresie.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy
Na przykładowych długoterminowych wiązkach prognostycznych prawdopodobieństwa temperatur i opadów widać, że nie możemy w skali całej Polski liczyć na stabilną pogodę ponownie od 14 czerwca, gdyż w wielu regionach będą się pojawiać przelotne opady i okresami burze. Załamania w temperaturach również nie ma, bo najczęściej temperatury będą się wahać w zależności od regionu przeważnie w przedziale 20-30 st. C. Okresami chłodniej będzie miejscami w rejonach podgórskich i nad samym morzem. Na pozostałym obszarze kraju być może zdarzą się około 2 dni chłodniejsze poniżej podanego zakresu.
Pogoda na 16 dni dla Poznania do 25 czerwca 2023
Przed nami więc kontynuacja pogody podobnej do mijającego tygodnia, z tym, że przejściowo zrobią się z około dwa dni chłodniejsze na znacznym obszarze kraju. Później ponownie zaczniemy wracać do dni gorących i lokalnie na granicy upału. Przelotnych opadów i burz w różnych regionach kraju również nie będzie brakować. Zasięg opadów i burz w prognozach długoterminowych jest jednak niestabilny, dlatego zalecamy sprawdzanie naszych prognoz bieżących.
DobraPogoda24.pl
Pożyjemy zobaczymy. Pozdrawiam Pana Tomasza Pogodę.