| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Burze i ulewy w prognozach. Letnie temperatury wrócą do Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Burze i ulewy w prognozach. Letnie temperatury wrócą do Polski

Przed nami czerwiec i zarazem początek meteorologicznego lata. Nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski podtrzymuje ogólny wzrost temperatury i powrót miejscami letnich wartości. Lokalnie może się zdarzyć również pierwszy upał, ale będą także dni miejscami wyraźnie chłodniejsze w czasie przejścia stref frontowych z opadami deszczu i burzami. W niektórych regionach zjawiska mogą być dość silne z ulewami. Niewykluczone wtedy lokalne podtopienia. Nadal najniższe temperatury w ciągu dnia będą najczęściej notowane w północnej Polsce.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 29 maja, do 13 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni w Polsce, temperatura maksymalna, od 29 maja, do 13 czerwca 2022

Do 30 maja w Polsce będą przeważać dość niskie temperatury, jedynie na południu do słońca będzie dość ciepło. W nowym tygodniu temperatury zaczną rosnąć, ale nad krajem mogą zdarzać się czasami spore kontrasty między cieplejszymi południowymi i południowo wschodnimi dzielnicami kraju, a chłodniejszymi północnymi szczególnie w strefie wybrzeża. Będzie mieć na to wpływ nie tylko zasięg napływającego powietrza, ale także miejscami występujące przelotne opady deszczu i burze. Bardzo dobrze to oddaje prognoza anomalii na najbliższy tydzień.

Pogoda na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres 1-6 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 6 czerwca 2022

Przed nami wiec wyraźnie cieplejsza południowa i chłodniejsza północna Polska. Letnie temperatury poczujemy okresami, zwłaszcza w południowej połowie kraju, gdy na termometrach zanotujemy maksymalnie do 25-29 st. C., a lokalnie może się zdarzyć również upał do około 30-31 st. C., aczkolwiek tak jak uprzedzaliśmy wcześniej, nie będzie to jeszcze prawdziwa wielodniowa fala upałów. 

Pogoda na 16 dni. Prognoza średniego ciśnienia w Europie między 29 maja - 7 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 7 czerwca 2022

Polska w najbliższych dniach znajdzie się w obszarze słabo gradientowym pomiędzy słabym wyżem znad wschodniej i północno zachodniej Europy. Co jakiś czas będą nad naszym krajem przechodzić strefy frontowe z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Miejscami opady mogą być intensywne. Z uwagi na to, że warunki pogodowe będą zmienne zachęcamy do codziennego śledzenia prognoz pogody. Dni ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi będzie niewiele.

Pogoda na 16 dni. Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 5 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza sumy opadów w Polsce do 5 czerwca 2022

Na powyższej mapie widzimy, że suma opadów w Polsce w nowym tygodniu miejscami może osiągnąć nawet do 30-80 mm, lokalnie 90-100 mm w przypadku opadów burzowych. Oczywiście prognozowany rozkład opadów jest wstępny i może się zmienić, gdyż wynika to z dynamiki procesów atmosferycznych i trudnych do prognozowania opadów konwekcyjnych, często burzowych. Prognoza jedynie oddaje charakter czekających nas opadów na początku czerwca. Krótko mówiąc, pierwszy miesiąc lata na początku miejscami może być dość mokry. W nowym tygodniu popada w poniedziałek 30.05 szczególnie w północno wschodnich dzielnicach kraju oraz w centrum, na zachodzie i północy w rejonie burz. W pozostałych dniach opady będą występować miejscami w wielu regionach o charakterze przelotnym, a więc nie wystąpią dosłownie wszędzie każdego dnia. Kolejna większa strefa opadów jest prognozowana pod koniec tygodnia, gdy w pobliżu Polski znajdzie się układ niżowy. Będziemy to jeszcze weryfikować.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 14 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza opadów i temperatury do 14 czerwca 2022

Dane z długoterminowego modelu Ensemble jednoznacznie wskazują na trend wzrostu temperatury w Polsce, ale z dość częstym ryzykiem przelotnych opadów. Temperatury osiągające 20-24 st. C., będą dość częstym zjawiskiem, a temperatury 25-29 st. C. będą się czasami zdarzać, głównie w południowej Polsce. Jeśli wystąpi upał, to tylko lokalnie i będą to pojedyncze dni. Tak aktualnie to wygląda w prognozie długoterminowej sięgającej już prawie połowy czerwca.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Prognoza temperatury do 13 czerwca 2022

Przed nami więc wzrost temperatury, czasami do letnich wartości szczególnie w południowej połowie kraju. Miejscami będą się zdarzać dni z frontami atmosferycznymi niosącymi przelotne opady i burze, lokalnie z gradem. Punktowo opady mogą być intensywne. Niewykluczone, że wystąpią nawet lokalne podtopienia. Warunki pogodowe w czerwcu będą często zmienne, dlatego zalecamy śledzenie aktualnych prognoz i danych radarowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!