| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie kolejna męcząca fala upałów w Polsce. Burze z gradem nie odpuszczą

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie kolejna męcząca fala upałów w Polsce. Burze z gradem nie odpuszczą

Wygląda na to, że ostatnia dekada sierpnia w Polsce po krótkiej przerwie nadal będzie upalna i gorąca, miejscami z możliwymi silnymi burzami, ulewami z gradem i nawałnicami - zapowiada nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Początkowo będzie wyraźnie chłodniej w strefie frontu atmosferycznego w zachodniej połowie Polski, a później zasięg coraz cieplejszego powietrza ponownie zacznie się rozlewać, ale tym razem upał będzie powiększał swój zasięg od wschodu w głąb kraju. Przed nami bardzo ciepły tydzień z wysoką anomalią temperatury szczególnie we wschodniej połowie Polski. Ponadto w tej części kraju opadów i burz będzie najmniej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognoza temperatury maksymalnej, od 21 sierpnia, do 5 września 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce od 21 sierpnia, do 5 września 2022

Po krótkim spadku temperatury szczególnie w zachodniej połowie kraju, gdzie będzie zalegać strefa frontowa, w nowym tygodniu temperatury ponownie zaczną rosnąć w Polsce, aż do powrotu fali upałów. Ten powrót upału będzie jednak inny, bo wszystkie poprzednie fale upałów rozprzestrzeniały się w głąb Polski od zachodu i północnego zachodu, a tym razem upał będzie się rozszerzał od wschodu. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres między 21-31 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 31 sierpnia 2022

Bardzo wyraźnie ten trend pogodowy widać na prognozie anomalii temperatury. Fala upałów będzie wkraczać wraz od wschodu Europy do Polski. Ostatnia dekada sierpnia będzie bardzo gorąca i upalna szczególnie między wschodnią Polską, Ukrainą, Białorusią aż po europejską część Rosji.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza średniego ciśnienia w Europie i Polsce w okresie między 21-31 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Europie i Polsce do 31 sierpnia 2022

Polska w kolejnych dniach znajdzie się w obszarze pomiędzy wpływem wyżu znad Rosji, a wpływem pola obniżonego ciśnienia z chwiejnym i wilgotnym powietrzem znad południowej Europy. Oznacza to zmienną pogodę, chwilami burzową z przelotnymi ulewnymi opadami deszczu i gradu w towarzystwie silnego wiatru, ale będą również okresy słoneczne, gorące i upalne. Zjawiska burzowe będą tylko przerywnikiem.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów do 28 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza sumy opadów w Polsce do 28 sierpnia 2022

W nowym tygodniu najwięcej okresów stabilnej pogody będzie na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Na pozostałym obszarze czasami przelotnie popada i przejdą burze, a największa suma opadów jest prognozowana od wybrzeża przez Kujawy po Dolny Śląsk i Opolszczyznę, przy czym główna część tych opadów spadnie między 21/22 sierpnia 2022.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 6 września 2022

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów od 21 sierpnia, do 5 września 2022

Możliwość wystąpienia opadów i danego zakresu temperatury maksymalnej i minimalnej tradycyjnie możemy sprawdzić na wiązkach modelu Ensemble. Bliskie położenie krzywych wskazuje na duże prawdopodobieństwo prognozy. Średnią wyliczeń wskazuje czarna wiązka.

Pogoda na 16 dni dla Poznania

Pogoda na 16 dni dla Poznania, prognoza temperatury i opadów do 6 września 2022

Prognozy jednoznacznie wskazują na stopniowy ponowny wzrost temperatury w Polsce, zwłaszcza między 23, a około 30 sierpnia. W tym czasie upał ma się stopniowo ze wschodu przemieszczać w głąb kraju do centrum i na zachód.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza temperatury od 21 sierpnia, do 6 września 2022

Upalne i gorące lato w Polsce nie powiedziało więc ostatniego słowa. Po krótkim spadku temperatury, w nowym tygodniu pojawi się kolejna fala upałów, ale tym razem rozprzestrzeniająca się od wschodu. Początkowo będzie wyraźnie chłodniej w zachodniej Polsce, gdzie zalega strefa frontu atmosferycznego. Miejscami w ciepłym, chwiejnym i upalnym powietrzu będą nadal możliwe burze z ulewnym deszczem i gradem. Zjawiska będą lokalnie silne. Miejscami wystąpią nawałnice, dlatego zalecamy codzienne śledzenie prognozy burz dla Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Norbi

"zwłaszcza między 23, a około 30 września." Chyba sierpnia ?

22 sierpień 2022 - 07:04
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Tak oczywiście, już poprawione. Dziękujemy za czujność

22 sierpień 2022 - 14:14
Odpowiedz