| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie fala gorąca do 25-30 stopni. Wcześniej krótkie ochłodzenie, burze i ulewy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie fala gorąca do 25-30 stopni. Wcześniej krótkie ochłodzenie, burze i ulewy

Dobiega końca pogodny tydzień z temperaturą miejscami powyżej 20 st. C., ale w drugiej połowie maja warunki atmosferyczne będą bardziej dynamiczne i zmienne - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Wrócą okresami opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i ulewami. Pojawi się również krótki okres ochłodzenia, a po nim nastaną dni gorące z temperaturami miejscami do 25-30 st. C. Zrobi się chwilami duszno i parno będą więc warunki do kolejnych burz z rozproszoną konwekcją z gradem.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 14, do 29 maja 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, będzie pierwsza fala gorąca w Polsce w maju 2023, wcześniej krótkie ochłodzenie burze i ulewy

Szczególnie ciepło i gorąco zapowiada się ostatnia trzecia dekada maja, gdy temperatury osiągające lub przekraczające 22-26 st. C. będą często występować na przeważającym obszarze kraju. Miejscami pojawi się szansa na wartości rosnące do około 27-28 st. C., ale niewykluczone, że będzie jeszcze cieplej i być może lokalnie zanotujemy nawet pierwszy upał. Wcześniej w nowym tygodniu czeka nas ochłodzenie szczególnie między 17-19 maja, zwłaszcza w rejonie większego zachmurzenia i miejscami opadów, gdy temperatura spadnie nawet w ciągu dnia do 8-13 st. C. Ochłodzenie nie będzie jednak długotrwałe bo po kilku dniach ponownie niemal w całym kraju zacznie się robić ciepło i gorąco szczególnie w słońcu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 20 maja 2023

Pogoda długoterminowa, będzie fala gorąca i być może pierwszy upał w maju 2023 w Polsce

Ochłodzenie będzie na tyle słabe, że średnia temperatura za okres najbliższych 10 dni będzie przeważnie z dodatnią anomalią temperatury o około 1-2 st. C. powyżej normy wieloletniej, tylko miejscami w normie. Pierwsza połowa maja w Polsce zapisze się z ujemną anomalią temperatury na poziomie około 1,5 st. C. poniżej normy, ale już na początku ostatniej dekady maja od początku miesiąca straty termiczne mają być znacznie odrobione bo około 23 maja temperatura będzie o około 0,3 st. C. poniżej normy klimatycznej. Jeśli sprawdzą się prognozy na ostatnią dekadę maja, to jest nawet szansa, że cały miesiąc zapisze się z lekko dodatnią anomalią lub w najgorszym przypadku w normie, czyli tak jak zapowiadaliśmy w prognozie sezonowej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 20 maja 2023

Pogoda długoterminowa, prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie do 20 maja 2023

Polska w kolejnych dniach znajdzie się w obszarze pomiędzy skrajem wyżu znad północno wschodniej Europy, a polem obniżonego ciśnienia z frontami i niżami z południa. Czeka nas zatem zmienna pogoda zarówno pod względem temperatur, jak również opadów, burz i okresów z zasięgiem bardziej pogodnego nieba. W nowym tygodniu szczególnie popada w poniedziałek 15.05, gdy nad krajem znajdzie się niż z opadami przesuwającymi się z południa na północ i północny wschód kraju. Wystąpią również miejscami burze, głównie na południowym zachodzie, południu oraz w centrum. Kolejna bardziej istotna strefa opadów pojawi się w kraju około 17 maja. Jej zasięg jeszcze może ulec zmianie. Aktualnie opady są wyliczane głównie w południowo wschodniej połowie kraju. W pozostałe dni opady wystąpią tylko miejscami i okresami będą również rozproszone burze.

Wstępnie prognozowane sumy opadów w Polsce do 21 maja 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowane ulewy i burze w Polsce, mapa opadów do 21 maja 2023

Przechodzące dwie główne strefy opadów w nowym tygodniu w Polsce miejscami przyniosą spore sumy opadów. Najwięcej opadów jest prognozowanych obecni na południu. Niewykluczone będą lokalne zalania i podtopienia. Warto będzie śledzić przemieszczanie stref opadowych i potencjalnych burz nad krajem na radarze pogodowym.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 30 maja 2023

Wiązki prognoz długoterminowych zapowiadają szczególnie ciepłą, a nawet gorącą ostatnią trzecią dekadę maja. Wówczas do kraju napłynie ciepła, ale raczej wilgotna i chwiejna masa powietrza. Będziemy więc mieć już sytuacje charaktertystyczną dla pogody późno wiosennej lub wczesno letniej, gdy przeważnie po pogodnym przedpołudniu, w godzinach popołudniowych będzie się rozwijać rozproszona konwekcja z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Zasięg tych opadów będzie ograniczony, ale tam gdzie wystąpią może padać ulewnie. Będzie to zatem klasyczny przerywnik w ciągu dnia w czasie okresów przeważnie pogodnych i ciepłych.

Pogoda na 16 dni dla Poznania

Pogoda na 16 dni dla Poznania, ciepła druga połowa maja 2023, możliwy pierwszy upał

Przeczekajmy w nowym tygodniu miejscami i okresami kilka chłodniejszych dni po czym zacznie się ponownie robić cieplej, a nawet gorąco i to na dłużej, aczkolwiek czasami przerywnikiem będą przelotne opady i burze. Na opady jednak nie narzekajmy, bo wystarczył tydzień pogodnego wyżu z suchym powietrzem i chwilami silniejszym wiatrem i już zaczynają się pojawiać symptomy suszy glebowej i to po tym, gdy przed wyżem Tina miejscami wilgotność gleby powierzchniowej przekraczała 50-85%. Aktualnie wilgotność gleby na przeważającym obszarze Polski spadła już do zaledwie 15-50%. W lasach występuje spore zagrożenie pożarowe, zwłaszcza w północnych regionach kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!