| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą śnieżyce i ulewy ze zmienną temperaturą. Spodziewany atak zimy w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą śnieżyce i ulewy ze zmienną temperaturą. Spodziewany atak zimy w Polsce

Przed nami dalsza część pierwszej i drugiej dekady grudnia 2022 w Polsce, które przyniosą bardzo urozmaicone warunki atmosferyczne - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W nowym tygodniu będą przeważać dodatnie temperatury na znacznym obszarze kraju w dzień, a to oznacza, że pojawi się miejscami sporo opadów deszczu, ale w chłodniejszym sektorze powietrza okresowo wystąpią również śnieżyce. Znacznie ciekawiej zrobi się w trakcie drugiej dekady grudnia, bo wtedy ma się zrobić chłodniej praktycznie w całym kraju i coraz częściej będzie padać śnieg. Możliwy będzie co najmniej kilkudniowy atak prawdziwej zimy i to na sporym obszarze Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres 4-14 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, śnieżyce i ulewy w Polsce, będzie atak zimy, w trakcie grudnia 2022

Polska w kolejnych dniach będzie się znajdować w obszarze pomiędzy polem obniżonego ciśnienia związanego z niżami znad Atlantyku i zachodniej Europy, a skrajem potężnego wyżu znad Rosji. Przeważać ma wpływ niżów i frontów atmosferycznych, czyli nie będzie brakować dni z różnymi opadami w tym deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem przejściowo również opadów marznących. Polska ma się znajdować na styku chłodniejszej i cieplejszej masy powietrza, przy czym łagodniejsza masa ma najczęściej przeważać na południu i południowym wschodzie kraju.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 11 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni sięga 19 grudnia 2022, mapa opadów w Polsce

W nowym tygodniu popada szczególnie 6-7 grudnia, a także około 9-10 grudnia. Rodzaj opadów w danych regionach będzie zróżnicowany i zależny od rodzaju napływającej masy powietrza. Możemy się spodziewać zarówno śniegu, jak również deszczu. Miejscami opady mogą być przez pewien okres o umiarkowanym i intensywnym natężeniu. Zalecamy śledzenie codziennych dokładnych prognoz, w których będziemy wskazywać regiony wraz z przewidywanym rodzajem opadów. W pozostałych dniach popada tylko miejscami i przelotnie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, od 4, do 19 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce do 19 grudnia 2022

W nowym tygodniu w zależności od zasięgu konkretnej masy powietrza w danych regionach kraju musimy być przygotowani zarówno na dni z przedzimiem, późną jesienią, jak również kolejnymi powiewami zimy. Dopiero w trakcie drugiej dekady grudnia ma ponownie na znacznym obszarze kraju przeważać termiczne przedzimie i okresami zima.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 14 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 14 grudnia 2022

W najbliższych dniach utrzyma się podział Polski na cieplejsze dzielnice południowe i południowo wschodnie oraz chłodniejsze na północy, co widać w powyższej prognozie anomalii średniej temperatury dobowej.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów i temperatury do 19 grudnia 2022

Trend pogodowy potwierdzają wiązki prognoz długoterminowych. Do końca pierwszej dekady grudnia czeka nas zmienna temperatura okresami z niewielkim mrozem w nocy i chwilową adwekcją cieplejszego powietrza z południa w głąb Polski. Chłodniej na przeważającym obszarze kraju ma się zrobić z upływem drugiej dekady grudnia, bo wtedy ponownie w wielu regionach pojawi się całodobowy mróz, wcześniej taka sytuacja wystąpi tylko sporadycznie i miejscami. Ponadto śnieg, który spadnie będzie mieć szansę przez pewien okres utrzymać i się, a tym samym będzie pokrywa śnieżna.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dnia dla Krakowa, najnowsza prognoza mrozu i śniegu do 19 grudnia 2022

Jest więc spora szansa, że po pierwszej dekadzie grudnia z bardzo zmienną temperaturą i pogodą z różnymi opadami, przewaga bardziej zimowych warunków atmosferycznych pojawi się w Polsce z upływem drugiej dekady miesiąca. Wówczas w nocy przy większych przejaśnieniach i rozpogodzeniach miejscami może wystąpić również dwucyfrowy mróz. Najnowsze prognozy będziemy weryfikować na bieżąco, dlatego zachęcamy do ich częstego sprawdzania, bo czeka nas sporo zjawisk atmosferycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!