| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą śnieżyce i ulewy ze zmienną temperaturą. Spodziewany atak zimy w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą śnieżyce i ulewy ze zmienną temperaturą. Spodziewany atak zimy w Polsce

Przed nami dalsza część pierwszej i drugiej dekady grudnia 2022 w Polsce, które przyniosą bardzo urozmaicone warunki atmosferyczne - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W nowym tygodniu będą przeważać dodatnie temperatury na znacznym obszarze kraju w dzień, a to oznacza, że pojawi się miejscami sporo opadów deszczu, ale w chłodniejszym sektorze powietrza okresowo wystąpią również śnieżyce. Znacznie ciekawiej zrobi się w trakcie drugiej dekady grudnia, bo wtedy ma się zrobić chłodniej praktycznie w całym kraju i coraz częściej będzie padać śnieg. Możliwy będzie co najmniej kilkudniowy atak prawdziwej zimy i to na sporym obszarze Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres 4-14 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, śnieżyce i ulewy w Polsce, będzie atak zimy, w trakcie grudnia 2022

Polska w kolejnych dniach będzie się znajdować w obszarze pomiędzy polem obniżonego ciśnienia związanego z niżami znad Atlantyku i zachodniej Europy, a skrajem potężnego wyżu znad Rosji. Przeważać ma wpływ niżów i frontów atmosferycznych, czyli nie będzie brakować dni z różnymi opadami w tym deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem przejściowo również opadów marznących. Polska ma się znajdować na styku chłodniejszej i cieplejszej masy powietrza, przy czym łagodniejsza masa ma najczęściej przeważać na południu i południowym wschodzie kraju.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 11 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni sięga 19 grudnia 2022, mapa opadów w Polsce

W nowym tygodniu popada szczególnie 6-7 grudnia, a także około 9-10 grudnia. Rodzaj opadów w danych regionach będzie zróżnicowany i zależny od rodzaju napływającej masy powietrza. Możemy się spodziewać zarówno śniegu, jak również deszczu. Miejscami opady mogą być przez pewien okres o umiarkowanym i intensywnym natężeniu. Zalecamy śledzenie codziennych dokładnych prognoz, w których będziemy wskazywać regiony wraz z przewidywanym rodzajem opadów. W pozostałych dniach popada tylko miejscami i przelotnie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, od 4, do 19 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce do 19 grudnia 2022

W nowym tygodniu w zależności od zasięgu konkretnej masy powietrza w danych regionach kraju musimy być przygotowani zarówno na dni z przedzimiem, późną jesienią, jak również kolejnymi powiewami zimy. Dopiero w trakcie drugiej dekady grudnia ma ponownie na znacznym obszarze kraju przeważać termiczne przedzimie i okresami zima.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 14 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 14 grudnia 2022

W najbliższych dniach utrzyma się podział Polski na cieplejsze dzielnice południowe i południowo wschodnie oraz chłodniejsze na północy, co widać w powyższej prognozie anomalii średniej temperatury dobowej.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów i temperatury do 19 grudnia 2022

Trend pogodowy potwierdzają wiązki prognoz długoterminowych. Do końca pierwszej dekady grudnia czeka nas zmienna temperatura okresami z niewielkim mrozem w nocy i chwilową adwekcją cieplejszego powietrza z południa w głąb Polski. Chłodniej na przeważającym obszarze kraju ma się zrobić z upływem drugiej dekady grudnia, bo wtedy ponownie w wielu regionach pojawi się całodobowy mróz, wcześniej taka sytuacja wystąpi tylko sporadycznie i miejscami. Ponadto śnieg, który spadnie będzie mieć szansę przez pewien okres utrzymać i się, a tym samym będzie pokrywa śnieżna.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dnia dla Krakowa, najnowsza prognoza mrozu i śniegu do 19 grudnia 2022

Jest więc spora szansa, że po pierwszej dekadzie grudnia z bardzo zmienną temperaturą i pogodą z różnymi opadami, przewaga bardziej zimowych warunków atmosferycznych pojawi się w Polsce z upływem drugiej dekady miesiąca. Wówczas w nocy przy większych przejaśnieniach i rozpogodzeniach miejscami może wystąpić również dwucyfrowy mróz. Najnowsze prognozy będziemy weryfikować na bieżąco, dlatego zachęcamy do ich częstego sprawdzania, bo czeka nas sporo zjawisk atmosferycznych.

DobraPogoda24.plKomentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!