| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą kolejne śnieżyce i nasili się mróz. Zima w Polsce obejmie wiele regionów

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą kolejne śnieżyce i nasili się mróz. Zima w Polsce obejmie wiele regionów

Do Polski dotarł śnieżny i mroźny powiew zimy, który w nowym tygodniu rozszerzy się o kolejne regiony - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Zimowo będzie szczególnie we wschodnich, południowych, częściowo centralnych i północnych regionach kraju. Po odsunięciu się niżu Brygida w rejonie Polski pojawią się kolejne ośrodki niżowe, które przyniosą nowe śnieżyce. Od dokładnej trajektorii tych niżów będzie zależeć, gdzie dokładnie popada śnieg. Będziemy to weryfikować w kolejnych prognozach. Na uwagę zasługuje również mróz, który w najbliższych dniach w wielu regionach Polski utrzyma się przez całą dobę.

Pogoda długoterminowa. Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce, od 11, do 26 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, mroźna i śnieżna zima w Polsce, będą nowe śnieżyce prognoza pogody do 26 grudnia 2022

W nowym tygodniu na przeważającym obszarze Polski będzie przeważać ujemna temperatura, aczkolwiek będą również nieliczne regiony przejściowo z temperaturą dodatnią w dzień. Te regiony będziemy wskazywać w codziennych prognozach bieżących. Niewykluczone, że odwilż przejściowo pojawi się również na obecnie bardzo zaśnieżonym południowym wschodzie Polski, jeśli sprawdzi się aktualna trajektoria drugiego niżu w okolicach 16 grudnia. Ponadto okresami i miejscami będzie silniejszy i dwucyfrowy mróz w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń. Zasięg tego większego mrozu również będziemy podawać przed nastaniem nocy, bo będzie on zależny od adwekcji konkretnej masy powietrza i wielkości zachmurzenia. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 21 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa, będą śnieżyce w Polsce i okresami silny mróz, prognoza anomalii temperatury do 21 grudnia 2022

Średnia temperatura w Polsce w kolejnych dniach na ogół utrzyma się poniżej normy wieloletniej. Będzie to więc zgodne z prognozą sezonową.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 16 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia, temperatury i opadów śniegu w Polsce, co z zimą w grudniu 2022

Polska w najbliższych dniach pozostanie w polu obniżonego ciśnienia, w którym dojdzie do utworzenia kolejnych ośrodków niskiego ciśnienia. Będą one ponownie wędrować w rejon Polski i wschodniej bądź północno wschodniej Europy. Model ECMWF wskazuje, że po odsunięciu się niżu Brygida kolejny ośrodek niżowy z następnymi opadami śniegu pojawi się nad naszym krajem około 14 grudnia.

Wstępnie prognozowany niż z opadami śniegu w Polsce, 14 grudnia 2022

Zima z mrozem i śniegiem w Polsce, będzie kolejna śnieżyca, prognoza opadów 14 grudnia 2022

Następny front z niżem w rejonie Polski jest prognozowany około 16 grudnia. W tym przypadku niewykluczone, że południowy wschód kraju znajdzie się przejściowo po cieplejszej stronie i tam popada również deszcz i deszcz ze śniegiem, a w innych regionach mokry śnieg. Zasięg tych opadów jest nadal bardzo wstępny. 

Wstępnie prognozowany zasięg frontu ze śniegiem i deszczem w Polsce, około 16 grudnia 2022

Pogoda długoterminowa w Polsce, prognoza śnieżycy 16 grudnia 2022

Trend pogodowy dla Polski porównany na przykładzie Warszawy na podstawie dwóch wybranych modeli długoterminowych. Model GFS wskazuje utrzymanie się na ogół mroźnej pogody, co najmniej do 17 grudnia. Później temperatury mają wzrosnąć i dobowo często mają przechodzić przez 0. 

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa trendu według wiązek GFS

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, czy będzie zima ze śniegiem w Polsce, kiedy przejdą śnieżyce, grudzień 2022

Z kolei europejski model ECMWF wskazuje przewagę mroźnej pogody, co najmniej do około 20-21 grudnia. W tym okresie okresami pojawią się również w wielu regionach opady śniegu, tylko miejscami w cieplejszych sektorach frontu i niżu również deszczu ze śniegiem i deszczu, ale generalnie na znacznym obszarze kraju termicznie ma przeważać zima. 

Pogoda na 16 dni. Prognoza modelu EMCMWF

Pogoda na 16 dni, będą śnieżyce i dni z mrozem w Polsce, najnowsza prognoza pogody do 26 grudnia 2022

Aktualnie prognozy przed świętami Bożego Narodzenia wskazują złagodzenie temperatur, bo często mają być dodatnie w dzień i ujemne w nocy. Śnieg, który spadnie wcześniej zacznie więc stopniowo topnieć. Niewykluczone, że będzie to ponownie okres walki przedzimia z jesienią, czyli nie takiej pogody o jakiej marzymy. To jednak nadal prognoza wstępna i niepewna. Dość pewny trend pogodowy jest do końca drugiej dekady grudnia i na nim obecnie się skupiamy. Bliżej świąt podamy pierwsze wstępne prognozy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wojtek

Jaka jest szansa, że odwilż jednak nie przyjdzie?

12 grudzień 2022 - 00:04
Odpowiedz