| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Babiego lata w Polsce nie będzie. Wkroczy rozległy obszar niżowy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Babiego lata w Polsce nie będzie. Wkroczy rozległy obszar niżowy

Zbliżamy się do końca września i wygląda na to, że nie będzie przełomu pod względem spóźnionego babiego lata w Polsce - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatury co prawda nieco wzrosną do umiarkowanego poziomu na przeważającym obszarze kraju, ale rozbudowywanie się rozległego obszaru niżowego nad Europą sprawi, że o dłuższym okresie pogodnej aury bez opadów i wysoką temperaturą w wielu regionach możemy na razie zapomnieć. Taki wzór pogodowy nie będzie na szczęście sprzyjał adwekcji chłodnego powietrza, dlatego przymrozki w najbliższych dniach na ogół nie będą występować. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce, od 25 września, do 10 października 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, prognoza temperatury, opadów deszczu, wiatru i ciśnienia do 10 października 2022

Generalnie, nasza najnowsza prognoza długoterminowa jest zgodna z poprzednim trendem pogodowym. Temperatury maksymalne w nowym tygodniu będą najczęściej sięgać 13-19, lokalnie 20 st. C. Będą również regiony w niektórych dniach chłodniejsze, zwłaszcza rejony podgórskie. Po wielu dniach wyraźnej ujemnej anomalii temperatury, przełom września i października zapowiada się ze średnią temperaturą na ogół w normie klimatycznej, nieco powyżej na wschodzie i poniżej na zachodzie Polski. Ostatecznie tegoroczny wrzesień w Polsce zapisze się jako miesiąc chłodny, z anomalią temperatury w skali kraju względem normy na poziomie około -1,3 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 25 września - 5 października 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognoza anomalii temperatury do 5 października 2022

Kolejne dni miną nam często pod znakiem zachodniej cyrkulacji strefowej, jak również południkowej z napływem łagodnego powietrza. Co jakiś czas będą przechodzić fronty z przelotnymi opadami deszczu, gdyż słaby antycyklon zupełnie odpuści, a nad zachodnią i północno zachodnią Europą pojawi się głęboki układ niżowy, który wpłynie także na warunki pogodowe w Polsce.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Europie i Polsce za okres do 5 października 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie do 5 października 2022

Taki układ baryczny nad Europą oznacza, że przez Polskę co pewien okres będą przechodzić strefy frontowe z przelotnymi opadami deszczu. Deszcz spadnie w nowym tygodniu praktycznie w całym kraju. Zdarzą się również miejscami dni z silniejszym wiatrem w czasie przejścia aktywnego frontu atmosferycznego. Najwięcej opadów jest prognozowanych na północy kraju wzdłuż wybrzeża i miejscami na południu w rejonach podgórskich.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce do 2 października 2022

Pogoda w Polsce, prognoza sumy opadów deszczu do 2 października 2022

Przewidywany trend pogodowy jak zwykle warto sprawdzić na dokładnych wiązkach prognostycznych dla wybranych miast w Polsce. Widać wyraźnie, że większego przełomu w pogodzie w kierunku zmiany wzoru pogodowego nie widać w dłuższym okresie czasowym, co najmniej do 6-7 października.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów deszczu do 11 października 2022

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia

Przed nami więc kolejny okres jesieni z często zmienną pogodą charakterystyczną dla cyrkulacji strefowej. Od czasu do czasu popada deszcz, więc warto codziennie sprawdzać prognozę pogody aby wiedzieć, czy w danym dniu i regionie zabierać ze sobą parasol.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, prognoza temperatury i opadów deszczu do 11 października 2022

Na szczęście nie będzie to wyjątkowo zimny okres, a przed nasze domy i mieszkania nie będzie musieli mocniej ogrzewać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ironia

Dobrze, że globalne ocieplenie postępuje w naszym kraju dwa razy szybciej niż gdzie indziej na świecie. Aż strach pomyśleć, jak zimno byłoby, gdyby postępowało ciut wolniej...

25 wrzesień 2022 - 14:54
Odpowiedz