| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Babie lato ustąpi i ochłodzenie sięgnie Polski. Temperatury za tydzień runą

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Babie lato ustąpi i ochłodzenie sięgnie Polski. Temperatury za tydzień runą

Trwa okres dużego ocieplenia i powiewu babiego lata w Polsce szczególnie odczuwalnego na zachodzie i południu kraju, ale w kolejnym tygodniu wraz z upływem pierwszej dekady listopada czeka nas stopniowe ochłodzenie - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Od 2-3 listopada temperatury spadną już w całym kraju, a kulminacja ochłodzenia ma przypaść za około tydzień w czasie weekendu. Wówczas w górach ponownie może spaść śnieg. O uderzeniu zimy w Polsce na nizinach nadal jednak nie ma mowy. Miejscami w pierwszej połowie listopada mogą również wrócić nocne przymrozki, szczególnie przy gruncie w czasie rozpogodzeń.

Pogoda długoterminowa. Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 30 października, do 14 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, babie lato ustąpi i ochłodzenie wkroczy do Polski, w górach spadnie śnieg, lokalnie możliwe przymrozki w pierwszej połowie listopada 2022

Przyjemne temperatury szczególnie na zachodzie, południu oraz miejscami w centrum Polski utrzymają się do 1 listopada. Do tego dnia miejscami jeszcze zanotujemy temperatury osiągające lub przekraczające próg 20 st. C., który umownie w czasie jesieni określamy babim latem. Po Wszystkich Świętych temperatury spadną w całym kraju, ale tak jak zapowiadaliśmy w poprzedniej prognozie nie będzie to drastyczny spadek z dnia na dzień. Dopiero pod koniec nowego tygodnia około weekendu zrobi się znacznie chłodniej w całym kraju. Wówczas temperatury mogą być nawet o połowę niższe względem obecnych maksymalnych temperatur notowanych na południu Polski.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury za okres 30 października - 9 listopada 2022

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognoza temperatury do 9 listopada 2022

Mimo, że ochłodzenie po okresie bardzo wysokich temperatur z przełomu października i listopada sięgnie Polski, to zakres średniej temperatury dobowej nadal będzie na tyle wysoki, aby anomalia temperatury utrzymała się znacznie powyżej normy i to za okres praktycznie całej pierwszej dekady listopada.

Prognozowane ochłodzenie w Polsce około 5-6 listopada. Przewidywana adwekcja powietrza i jego temperatura na wysokości 1,5 km

Pogoda długoterminowa na 16 dni, ochłodzenie wkroczy do Polski, wrócą przymrozki, prognoza temperatury 5 listopada 2022

Wyż, który wpływa na pogodę w Polsce od wielu dni (tylko czasami przepuszcza mało aktywne fronty) nadal w szerszym horyzoncie czasowym będzie kształtował warunki atmosferyczne, ale w najbliższych dniach zacznie mieć miejscami tendencję do "gnicia" i ponownego częstszego występowania mgły. Na przejaśnienia i rozpogodzenia w ciągu dnia największa szansa będzie w południowej połowie kraju. W drugiej połowie tygodnia prawdopodobnie powstanie niż w rejonie Włoch. Jego strefa frontowa opadów łącząca się niżem skandynawskim może wtedy sięgnąć Polski. Pojawią się wówczas miejscami opady deszczu, a w górach, zwłaszcza w Tatrach ponownie może popadać śnieg.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 6 listopada 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza sumy opadów deszczu w Polsce do 6 listopada 2022

W nowym tygodniu deszcz popada szczególnie 2 listopada, zwłaszcza miejscami na północnym wschodzie, północnym zachodzie oraz pod wieczór na północy kraju. Kolejne istotne opady czekają nas około 4/5 listopada, gdy nad kraj wkroczy front atmosferyczny.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury (górne wiązki na wykresie) i opadów (dolne wiązki modelu Ensemble)

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów deszczu i temperatury do 14 listopada 2022

Jak widać, trend spadku temperatur w całej Polsce po Wszystkich Świętych jest pewny. Mimo to, do końca pierwszej połowy listopada warunki pogodowe, a zwłaszcza termiczne nadal będą łagodne i to przy uwzględnieniu czasami powracających miejscami nocnych przymrozków w czasie przejaśnień i rozpogodzeń. Średnia temperatura nadal ma być wyższa niż wynika to z normy klimatycznej dla tej pory roku.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza pogody i dokładne temperatury i sumy opadów deszczu do 14 listopada 2022

Niewielkie sumy opadów nadal będą notowane szczególnie w zachodniej i centralnej Polsce. Pierwszego uderzenia zimy na nizinach jeszcze nie widać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!