| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Druga dekada listopada ciepła, w trzeciej możliwe ochłodzenie

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Druga dekada listopada ciepła, w trzeciej możliwe ochłodzenie

Jak co tydzień zapraszamy do sprawdzenia najnowszej prognozy długoterminowej. Ponownie potwierdza się, że prawidłowy trend udaje się przewidzieć na około 10 dni, a później bywa z tym różnie. Aktualne dane są ze sobą zgodne co najmniej do 20 listopada. W tym czasie nadal temperatura będzie powyżej normy, aczkolwiek zaznaczy się wyraźny podział na cieplejsze południowe i południowo wschodnie dzielnice kraju oraz chłodniejsze zachodnie i północno zachodnie.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie najbliższych 10 dni względem normy z okresu 1979-2000

Pogoda długoterminowa na 16 dni

Ponowny zdecydowany wzrost temperatury czeka nas od 12 listopada. W tym dniu na wschodzie i południowym wschodzie kraju zanotujemy co najmniej 11-14 st. C., a lokalnie na Podkarpaciu w rejonie oddziaływania fenu nawet 15-16 st. C.

Pogoda długoterminowa na 16 dni listopad

Ciekawa sytuacja będzie mieć miejsce w środę 13 listopada, gdy nad Polską znajdą się dwa odmienne sektory powietrza. Na zachodzie i południowym zachodzie kraju będzie zimno z opadami, miejscami nad Dolnym Śląsku temperatura nie przekroczy 4 st. C., a w tym czasie w Małopolsce oraz na Podkarpaciu temperatura miejscami może osiągnąć nawet 16-18 st. C.

Prognozowana adwekcja masy powietrza na wys. 850 hPa (ok. 1.5 km). 13 listopada br.

Pogoda anomalia temperatury

W kolejnych dniach kontrast temperatury nad krajem będzie się systematycznie zmniejszał, ale nadal najcieplej będzie w dzielnicach południowo wschodnich.

Reasumując, trend pogody długoterminowej do około 20 listopada jest pewny. Od 12 listopada ponownie temperatura wzrośnie, zwłaszcza w dzielnicach południowych i południowo wschodnich. W tym czasie chłodniej będzie w dzielnicach zachodnich, ale mimo to nawet tutaj za cały okres zapowiada się temperatura powyżej normy. Pogoda nadal zmienna, bo co jakiś czas będą się pojawiać opady i chwile ze Słońcem (najwięcej pogodnego nieba w dzielnicach południowo wschodnich). Prawdopodobnie w 3 dekadzie listopada nastąpi wyraźne ochłodzenie, ale jego skala jest jeszcze wysoce niepewna. Zweryfikujemy to za tydzień w kolejnej prognozie długoterminowej.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!