| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na luty, marzec i kwiecień 2020. Jak zapowiada się ostatni miesiąc zimy i pierwsza połowa wiosny w Polsce?

Pogoda długoterminowa na luty, marzec i kwiecień 2020. Jak zapowiada się ostatni miesiąc zimy i pierwsza połowa wiosny w Polsce?

Pod patronatem Światowej Organizacji Meteorologicznej została przygotowana prognoza długoterminowa na luty, marzec i kwiecień 2020 roku. Pogoda FMA przedstawia prognozę prawdopodobieństwa trendu na podstawie wielu modeli z uwzględnieniem zachodzących zmian w Arktyce, bo wzorzec pogodowy w tej części Ziemi ma istotny wpływ na warunki pogodowe w innych regionach naszej planety.

Według tej prognozy, w Polsce istnieje aż 60-70% prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy

Pogoda długoterminowa na luty, marzec, kwiecień 2020 roku w Polsce

Z kolei opady mają być w pobliżu normy lub nieznacznie powyżej. Jeśli taki trend się sprawdzi, to może to oznaczać pogodę przeważnie dość ciepłą, ale zmienną. Okresy stabilnych warunków pogodowych nie będą długotrwałe. Częstsze wiosenne burze i dynamiczne fronty powinny występować już w pierwszej fazie kolejnej pory roku.

Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii opadów w okresie, od lutego, do kwietnia 2020 roku

Pogoda długoterminowa na luty, marzec, kwiecień 2020, opady, temperatura w Polsce

Reasumując - okres od lutego do kwietnia 2020 roku zapowiada się w Polsce cieplej niż zwykle, ale z dość częstymi frontami i opadami o charakterze również konwekcyjnym. W tej sytuacji po zimie z brakiem stałej pokrywy śnieżnej na nizinach, mimo, że opady mogą być miejscami powyżej normy za okres 3 miesięcy, to na ogół nie zrekompensują bilansu wodnego, dlatego może się pojawić susza rolnicza. Z uwagi na temperaturę, będzie szybciej niż zwykle postępował proces parowania. Ponadto tego rodzaju opady szybko spływają do Bałtyku, bo Polska nadal nie jest przystosowana do gromadzenia wody.

Na koniec dodajmy, że wskaźnik SPEI-3 informujący o bilansie opad-parowanie za ostatnie trzy miesiące (dane do 10 stycznia br.) na przeważającym obszarze kraju był skrajnie suchy, z wyjątkiem głównie dzielnic południowo wschodnich.

Pogoda, mapa susza w Polsce, aktualne dane

Mapa została przygotowana przez WIND-HYDRO realizującą projekt ESA- SERVICE4DROUGHT.

DobraPogoda24, WMO, Wind-hydro


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!