
Pogoda długoterminowa na luty 2020. Wysoka dodatnia anomalia temperatury, śnieg tylko incydentalnie. Możliwe burze i silny wiatr w Polsce
Co tydzień jest wydawana najnowsza pogoda długoterminowa europejskiego modelu ECMWF. Sprawdźmy, czy pogoda na luty 2020 w Polsce uległa zmianie i jest wreszcie szansa na pojawienie się zimy w ostatnim jej meteorologicznym miesiącu.
Prognozowana anomalia temperatury do 9 lutego 2020 roku
Niestety, miłośników zimy musimy zmartwić, bo trend pogodowy nie uległ zmianie. Rozpoczynające się dziś 04.02 ochłodzenie i trwający atak śnieżnej zimy na południu Polski będzie krótki, gdyż potrwa tylko kilka dni. Już pod koniec tego tygodnia powrócimy do klasycznej silnej cyrkulacji strefowej ze zmienną pogodą i napływem łagodnych mas powietrza.
W drugiej dekadzie lutego jest prognozowane znaczne ocieplenie. Na termometrach ponownie zaczniemy notować powyżej 10-12 st. C.
Prognozowana anomalia temperatury, między 10, a 16 lutego 2020 w Polsce
W tym okresie jest jednak prognozowana suma opadów powyżej normy. Czeka nas zatem powrót częstszych frontów i niżów wędrujących znad Atlantyku. Pogoda będzie zmienna z możliwymi silniejszymi porywami wiatru, co jakiś czas opady, ponadto nie można wykluczyć burz.
Prognozowana anomalia opadów, między 10, a 16 lutego 2020
W drugiej połowie miesiąca, od 17, do 23 lutego 2020 nadal temperatura będzie o 2-4 stopnie C. przekraczać normę.
W ostatnich dniach, od 24 lutego, do 1 marca 2020 roku również temperatura ma być o kilka stopni powyżej normy.
Powyższe prognozy oznaczają, że poza górami i rejonami podgórskimi nie ma szans w lutym na dłuższe zimowe akcenty. Okresy ochłodzenia i opadów śniegu będą krótkie i sporadyczne. Na ogół będzie dominować cyrkulacja atlantycka z napływem łagodnych mas powietrza, częstych zmian warunków pogodowych, w tym opadów deszczu i incydentów z silniejszym wiatrem. Miejscami należy się również spodziewać wystąpienia niezbyt licznych burz.
Pocieszający jest fakt prognozowanych opadów, których w pierwszej połowie lutego ma być więcej od normy wieloletniej. Ma to spore znaczenie, bo zima w zdecydowanej większości jest bezśnieżna. Druga połowa lutego zapowiada się z opadami poniżej lub w normie.
Na uwagę zasługuje również prognoza dotycząca północno wschodniej Afryki i Półwyspu Arabskiego. Luty w tym rejonie Ziemi przez jego znaczną cześć zapowiada się z temperaturą poniżej normy.
DobraPogoda24