| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni: na trwałą zimę nie ma szans

Pogoda na 16 dni: na trwałą zimę nie ma szans

Za nami tydzień, który zgodnie z poprzednią prognozą długoterminową przyniósł odczuwalną odwilż na przeważającym obszarze kraju, mimo, że przejściowo zdarzały się miejscami opady pochodzenia zimowego.

Największy wzrost temperatury przypadł na trwający weekend 02-03.02. Wczoraj 02.02 na Górnym i Dolnym Śląsku temperatura lokalnie przekroczyła 13 st. C., a dziś 03.02 główna adwekcja ciepłego powietrza przesunie się nad Podkarpacie, gdzie po południu miejscami temperatura powinna osiągnąć co najmniej 14 st. C. W tym czasie m.in. na Dolnym Śląsku będzie intensywnie padał śnieg.

Prognozowana anomalia temperatury w ciągu najbliższych 7 dni

Prognozowana anomalia temperatury luty

W poniedziałek 04.02 po przejściu chłodnego frontu, który w czasie najbliższej doby 03/04.02, zwłaszcza od Dolnego i Górnego Śląska przez Ziemie Lubuską, centrum Polski po dzielnice północno-wschodnie przyniesie opady śniegu i deszczu ze śniegiem, ochłodzi się już w całym kraju do kilku stopni powyżej 0.

Pogoda długoterminowa 16 dni luty

W kolejnych dniach temperatura na ogół w ciągu doby będzie przechodzić przez „0”. Oznacza to, że w nocy na przeważającym obszarze kraju pojawi się niewielki mróz (większy okresowo w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń), a w dzień temperatura będzie dodatnia.

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej do 10 lutego br.

Prognozowana pokrywa śnieżna luty

Niewykluczone, że temperatura za tydzień ponownie miejscami zacznie wzrastać do około 9-11 st. C. W takich warunkach nie ma szans na trwałą zimę, mimo, że przejściowo miejscami mogą się jeszcze zdarzyć opady pochodzenia zimowego, ale szybko będą topnieć. Na zimowe ferie szansa jest tylko w górach oraz na stokach wspomaganych przez sztuczne naśnieżanie. 


Komentarze
janek

Chyba wtopa bo od 12 wraca zima!

06 luty 2019 - 09:29
Odpowiedz