| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca września 2021. Uderzy lato i prawie upał. Później wrócą opady i burze

Pogoda długoterminowa do końca września 2021. Uderzy lato i prawie upał. Później wrócą opady i burze

Pogoda długoterminowa wskazuje, że lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. W najbliższych dniach powróci do Polski wysoka temperatura, będzie gorąco, a miejscami temperatura zbliży się do upału. To będzie wielki powrót lata, tak często upragnionego przez Polaków. Później wrócą opady i miejscami burze - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa do końca września 2021. Do kiedy będzie pogodnie i gorąco, a kiedy zrobi się chłodniej i pojawią się ponownie burze z nieco częstszymi opadami. Odpowiedź przynoszą najnowsze wyliczenia numeryczne wiodących prognoz pogody. Sprawdziliśmy, czy są ze sobą zgodne i jakie wnioski można z nich wysunąć? Wielki powrót lata czeka nas co najmniej do 13 września. W tym czasie będą przeważać pogodne i coraz cieplejsze dni. Opady i burze również zaczną się pojawiać od około 11-12 września, nie będą jednak od razu obecne w całej Polsce.

Pogoda długoterminowa do końca września 2021. Prognozowana anomalia temperatury, do 13 września 2021

Pogoda długoterminowa do końca września 2021, wróci upał i lato, później deszcz i burze

Z upływem 2 dekady września temperatury spadną, pojawią się nieco częściej opady deszczu, ale prognozy nie są ze sobą zgodne, bo model GFS po chwilowym przejściu stref frontowych widzi utworzenie kolejnego ośrodka wyżowego. Model ECMWF przewiduje jednak dostanie się Polski w pole obniżonego ciśnienia, a przez to charakter pogody ma być bardziej zmienny, z temperaturą w normie.

Pogoda długoterminowa do końca września. Prognozowana anomalia temperatury, od 14, do 20 września 2021

Pogoda długoterminowa do końca września 2021, prognoza temperatury w Polsce do 20 września

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 19 września według europejskiej prognozy ECMWF

Pogoda długoterminowa dla Polski, do 19 września 2021

Mimo, że po okresie powrotu lata we wrześniu do Polski temperatury spadną i pojawią się opady, to na ogół nadal opadów ma być mniej niż wskazuje na to norma wieloletnia. W drugiej połowie września opady będą co najwyżej miejscami w normie lub nadal poniżej średniej wieloletniej. Przełom 1 i 2 dekady września w Polsce przyniesie po chłodnym początku wzrost temperatury i przejście na dodatnią anomalię, ale w skali całego miesiąca według ECMWF ma to być za mało, aby wrzesień wyszedł zdecydowanie ponad normę w skali całego kraju. Ostatecznie temperatura ma być w normie, na zachodzie kraju lekko powyżej, a na wschodzie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski, prognozowana anomalia temperatury za cały miesiąc

Pogoda długoterminowa do końca września 2021 w Polsce, prognoza temperatury

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres  27 września - 4 października 2021

Pogoda długoterminowa, prognoza opadów w Polsce do 28 września, jak długo potrwa lato we wrześniu

Model ECMWF również przewiduje, że anomalia opadów w Polsce za cały wrzesień ma być poniżej normy. Może to wskazywać na utrzymywanie się przewagi pogody związanej z dominacją układu wyżowego.

Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie za cały wrzesień 2021

Pogoda długoterminowa, prognoza opadów w Polsce do końca września 2021

Reasumując, do około 13-14 września czekają nas coraz cieplejsze dni, z możliwym powrotem gorącego okresu, miejscami niemal upalnego, szczególnie między 9-12 września. Później z upływem 2 dekady września temperatury nieco spadną, ale na ogół będą oscylować w pobliżu normy. Pojawią się również miejscami co jakiś czas przelotne opady i burze, jednak suma opadów ma być w normie lub poniżej. W drugiej połowie września możliwy jest także kolejny bardziej stabilny okres z dominacją wyżowej pogody z umiarkowanymi temperaturami. Trend długoterminowy możecie śledzić na codziennie aktualizowanej prognozie pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!