| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021. Zima w Polsce pokaże mroźne i śnieżne oblicze. Wiemy jak długo potrwa

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021. Zima w Polsce pokaże mroźne i śnieżne oblicze. Wiemy jak długo potrwa

Zadajecie pytanie, kiedy i czy przyjdzie prawdziwa zima do Polski w tym sezonie. Już teraz wiadomo, że zima jest inna od tej zeszłorocznej. Pierwsze opady śniegu pojawiły się już niemal w każdym regionie kraju, a w zeszłym roku trzeba było z tym miejscami czekać nawet do drugiej połowy stycznia np. w Warszawie. Tymczasem najnowsza pogoda długoterminowa na styczeń 2021 dla Polski zapowiada ochłodzenie, coraz częstsze opady śniegu, a także spadek temperatury. Miejscami będzie możliwy również całodobowy mróz. Zima pokaże nam swoje prawdziwe oblicze na miarę jej możliwości. Właśnie została zaktualizowana prognoza sezonowa na styczeń modelu ECMWF. Wiemy już, do kiedy potrwa zima z niskimi temperatura i możliwymi dość częstymi opadami śniegu w różnych regionach kraju. Pewne jest, że zima będzie się od dziś 5 stycznia umacniać w górach, szczególnie w Tatrach, ale nie tylko, również na nizinach nie będzie brakować regionów z pokrywą śnieżną.

Pogoda długoterminowa do końca stycznia. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 10 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2021, prognoza pogody, od 5, do 31 stycznia 2021. Kiedy przyjdzie zima do Polski, gdzie spadnie śnieg w styczniu, jaki będzie mróz

W tym okresie chłodniej będzie na północy, w centrum i na zachodzie kraju, aczkolwiek, tak naprawdę temperatury będą oscylować w pobliżu normy. Z tego powodu śnieg, który spadnie dziś 5 stycznia i jutro 6 stycznia, zdoła się w większości utrzymać lub co najmniej krajobrazy będą zabielone.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w Polsce, do 7 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń, prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 7 stycznia 2021

Sytuacja wygląda inaczej na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Tutaj, mimo, że od 7 stycznia temperatury spadną w całym kraju, to pokrywa śnieżna na ogół nie zostanie zanotowana ze względu na brak potrzebnych opadów. Sytuacja powinna się zmienić w 2 dekadzie stycznia.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do około 9-10 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń, prognoza opadów śniegu i pokrywy śnieżnej w Polsce do 10 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 11, do 17 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń, prognoza pogody, od 11, do 17 stycznia 2021, czy przyjdzie zima, gdzie spadnie śnieg w Polsce

Najzimniej zapowiada się 2 dekada stycznia. W tych dniach zimna masa powietrza z północy wtargnie w głąb Polski i Europy. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się niżu nurkującego z północy lub z podchodzącego z południa, bo niewykluczone, że zimne powietrze nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego spowoduje intensywną cyklogenezę i skierowanie niżu do środkowej Europy. Temperatura często będzie ujemna, miejscami nawet w ciągu dnia. W nocy w wielu regionach przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach będzie możliwy dwucyfrowy mróz.

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 18, do 24 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń, prognoza pogody od 18, do 24 stycznia 2021 w Polsce

W tym okresie temperatury powinny wzrosnąć na zachodzie kraju, ale nadal powinno być na tyle chłodno, aby miejscami zima się utrzymywała, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, bo co pewien okres będą się pojawiać opady śniegu. Średnia temperatura dobowa powinna najczęściej oscylować w pobliżu normy lub lekko poniżej na wschodzie i północnym wschodzie.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 25, do 31 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń, prognoza pogody, od 25, do 31 stycznia 2021 dla Polski

Wstępne prognozy wskazują na zdecydowany wzrost temperatury z upływem 3 dekady stycznia. W tym okresie zimowe akcenty odpuszczą, poza wysokimi górami.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury w Rzeszowie, od 5, do 21 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń 2021, prognoza pogody dla Rzeszowa

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów w Warszawie, od 5, do 21 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń 2021, prognoza pogody dla Warszawy

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów w Poznaniu, od 5, do 21 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń 2021, prognoza pogody dla Poznania

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów we Wrocławiu, od 5, do 21 stycznia 2021

Pogoda długoterminowa na styczeń 2021, prognoza pogody dla Wrocławia

Reasumując, przed nami dłuższe ochłodzenie w wielu regionach z prawdziwą zimą, bo będą możliwe zarówno temperatury ujemne oraz opady śniegu tworzące pokrywę śnieżną. Daleko będzie jednak do medialnej „Bestii ze wschodu”. Pewne jest, że wreszcie poczujemy ujemne temperatury i zobaczymy utrzymującą się pokrywę śnieżną, nie tylko przez średnio 1-2 dni, jak to zwykle bywało w ostatnich latach.

DobraPogoda24


Komentarze
Roman

I bardzo dobrze, ile można czekać na zimę w zimie. Niech wreszcie raz a porządnie przywali :D

05 styczeń 2021 - 12:55
Odpowiedz