| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca listopada 2021. Zima w prognozach

Pogoda długoterminowa do końca listopada 2021. Zima w prognozach

Zupełne szaleństwo pojawia się w najnowszej prognozie pogody. Pogoda długoterminowa do końca listopada 2021 podtrzymuje większe ochłodzenie, jakie ma się pojawić w drugiej połowie miesiąca. Mróz i pierwszy śnieg na nizinach staje się coraz pewniejszy, choć mogą się zdarzać przejściowe wahania temperatury, w zależności od zasięgu układu barycznego. Wyraźny spadek temperatury jest widoczny już w połowie listopada, zwłaszcza w nocy, gdy na znacznym obszarze kraju pojawi się mróz, ale trend chłodzenia ma być kontynuowany również w dalszej części, w tym w ostatniej 3 dekadzie miesiąca. Wskazuje na to najnowsze wydanie europejskiego modelu ECMWF. Pierwszy powiew zimy w listopadzie jest zatem coraz bardziej realny.

Pogoda długoterminowa do końca listopada 2021. Zima w prognozach, najnowsza prognoza pogody dla Polski

Mróz i śnieg możliwy w drugiej połowie listopada w Polsce

Jeszcze do około 14 listopada utrzymają się umiarkowane temperatury w Polsce, aczkolwiek noce będą już miejscami coraz chłodniejsze, w tym z możliwymi przymrozkami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Trend ochłodzenia potwierdzają najnowsze prognozy europejskiego modelu ECMWF.

Prognoza anomalii temperatury, między 15-21 listopada 2021

Pogoda w Polsce. Zima w prognozach w listopadzie 2021

W drugiej połowie listopada spadkowi temperatury, będą również co jakiś czas towarzyszyć przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej lub śniegu. W górach pojawi się prawdziwe uderzenie zimy, ale również na nizinach krajobrazy miejscami się zabielą lub powstanie co pokrywa śnieżna. Sytuacja jest jeszcze dynamiczna w prognozach i będziemy ją weryfikować na bieżąco dla poszczególnych regionów w prognozach bieżących.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, między 15-21 listopada 2021

Pogoda długoterminowa do końca listopada 2021. Śnieg i mróz w prognozach w Polsce

Suma opadów w drugiej połowie listopada ma oscylować w pobliżu normy lub miejscami nieznacznie powyżej. Nie będzie to więc okres wyżowy ze stabilną pogodą, aczkolwiek pojedyncze takie dni mogą się miejscami zdarzać. Ochłodzenie ma być kontynuowane w 3 dekadzie listopada. Generalnie w drugiej połowie miesiąca oczekujemy niewielkiej dodatniej temperatury w ciągu dnia oraz częstsze przymrozki, czy mróz w nocy na przeważającym obszarze kraju. Miejscami wystąpią opady pochodzenia zimowego. Na dokładny termin ich wystąpienia jest jeszcze za wcześnie, by precyzyjnie podać.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 22-28 listopada 2021

Pogoda długoterminowa. Zima i śnieg w prognozach. Prognoza temperatury, opadów śniegu w Polsce, od 10, do 28 listopada 2021

Wstępne prognozy wskazują, że anomalia temperatury w drugiej połowie listopada w Polsce, będzie przeważnie poniżej normy o kilka stopni względem wieloletniej normy klimatycznej dla tej pory roku. Trend ochłodzenia w drugiej połowie listopada potwierdzają również inne modele długoterminowe, w tym model GEPS.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury, między 20-25 listopada 2021

Mróz i śnieg w prognozach pogody w Polsce. Listopad 2021

Jest to już zatem ostatni moment, aby bez stresu zmienić opony letnie na zimowe, czy płyn do spryskiwaczy na zimowy. Informujemy o potencjalnym pierwszym powiewie zimy ze znacznym wyprzedzeniem, aby nie dać się pogodzie zaskoczyć.

Wstępnie prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce, 21 listopada 2021

 

Prognoza opadów śniegu w Polsce w listopadzie 2021

O wszelkich zmianach i pewnych prognozach dla poszczególnych regionów, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!