| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Gorące i chwilami upalne lato z nami pozostanie. Burze z gradem nie odpuszczą

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Gorące i chwilami upalne lato z nami pozostanie. Burze z gradem nie odpuszczą

Wszystko na to wskazuje, że nadal będzie kontynuowany trend ciepłego, chwilami gorącego i upalnego lata w Polsce. Po jednym z najcieplejszych czerwców (na 2 miejscu w historii najcieplejszych), również pierwsza połowa lipca jest wyjątkowo ciepła, w skali kraju z anomalią 2 stopni C. ponad normę, lokalnie na północnym wschodzie nawet powyżej 4 st. C., a to akurat w lipcu nie zdarza się często. Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021 przewiduje nadal wiele ciepłych (20-24 st. C.), okresami gorących (25-29 st. C.) i miejscami upalnych dni (30 st. C. i więcej). Będą się jednak zdarzać także przejścia frontów atmosferycznych z możliwymi silnymi burzami, ulewnymi opadami deszczu i gradu. Miejscami burze będą silne i mogą powodować zniszczenia. Szczególnie gorąco i upalnie, będzie do około 18-19 lipca, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Później temperatura spadnie, ale nadal utrzyma się nieznacznie powyżej normy, czyli będzie kontynuowane ciepłe i gorące lato. Niestety, nie obejdzie się bez burz, które okresami będą wprowadzać zamieszanie w sielankową letnią pogodę. Ich zasięg i prawdopodobieństwo zalecamy sprawdzać w naszych codziennych prognozach pogody.

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 19 lipca 2021

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021 dla Polski, prognozowana anomalia temperatury w Europie do 19 lipca 2021, czy będzie upał

W najbliższych dniach utrzyma się adwekcja bardzo ciepłego, ale ponownie wilgotnego i chwiejnego powietrza, w którym będą się rozwijać niebezpieczne burze. Obszar ich wystąpienia, będzie zależny od ułożenia stref frontowych i linii zbieżności wiatru.

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie do 19 lipca 2021

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021, czy będą upały i niszczące burze w Polsce

Prognoza długoterminowa do 18-19 lipca wskazuje na pozostanie Polski w polu obniżonego ciśnienia, a na północy na skraju wyżu znad Skandynawii i Wysp Brytyjskich. Taki układ baryczny zapewni nam napływ ciepłego i niestabilnego powietrza. Możemy oczekiwać słonecznych, chwilami gorących i upalnych dni, ale z tendencją do szczególnie popołudniowych i wieczornych burz.

Prognozowana temperatura w Polsce, od 13, do 18 lipca 2021

Z uwagi na słaby przepływ powietrza w troposferze, potencjalne burze będą się przemieszczać wolno, a to oznacza, że mogą powodować lokalne zalania, podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 19, do 26 lipca 2021

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 26 lipca 2021

Po 18-19 lipca 2021, temperatura spadnie, ale nie na tyle by mówić o chłodnym lipcu. Wręcz przeciwnie, nadal będzie ciepło, chwilami gorąco i miejscami z krótkotrwałym upałem. Pogoda również będzie uciążliwa, bo w ciepłym powietrzu nadal będą miejscami możliwe przelotne opady i burze. 

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 25 lipca 2021

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, do 25 lipca 2021

Również europejski model ECMWF przewiduje, że lipiec w terminie 19-25 lipca 2021, będzie ciepły i okresami gorący lub upalny. Anomalia temperatury o 1-3 st. C. będzie wyższa od normy wieloletniej. To oznacza, że ten tydzień będzie nieco "chłodniejszy" od obecnego.

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 26 lipca, do 2 sierpnia 2021

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 2 sierpnia 2021

Ciepło i gorąco zapowiada się również przełom lipca i sierpnia, gdyż anomalia temperatury o około 1-2 st. C. ma przekraczać normę wieloletnią. Generalnie druga połowa lipca nadal zapowiada się ciepło i wszystko na to wskazuje, że 2 miesiąc tegorocznego lata będzie również ze znaczną dodatnią anomalią temperatury. Jedynym minusem, będą burze, miejscami bardzo silne z niszczącymi nawałnicami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!