| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca lipca 2020. Wyraźne ochłodzenie później temperatura w pobliżu normy. Burze i opady deszczu nadal możliwe, ale bez długotrwałej fali upałów

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2020. Wyraźne ochłodzenie później temperatura w pobliżu normy. Burze i opady deszczu nadal możliwe, ale bez długotrwałej fali upałów

Dziś do Polski napłynęło wyraźnie chłodniejsze powietrze, które przyniosło znaczny spadek temperatury. Po krótkim lokalnym upale w kolejnych dniach lipca nie widać, aby miała nastąpić co najmniej kilkudniowa fala upałów z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. na znacznym obszarze Polski. Wątpliwości rozwiewa pogoda długoterminowa do końca lipca 2020. Jest ona opracowana na podstawie najnowszego wydania prognozy europejskiego modelu ECMWF. Praktycznie do końca lipca nie widać wyraźnego dłuższego ocieplenia w Polsce. Średnia temperatura ma początkowo, zwłaszcza do 19 lipca wyraźnie być niższa od średniej wieloletniej, dopiero później będzie oscylować najczęściej w pobliżu normy. Oczywiście krótkotrwałe wahnięcia wyższych temperatur mogą się zdarzyć w poszczególnych regionach Polski, jednak nic obecnie nie wskazuje na to, aby w tym miesiącu pojawiła się co najmniej kilkudniowa fala upałów.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2020, prognozowana anomalia temperatury do 12 lipca 2020

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2020 prognoza pogody od 7 do 31 lipca dla Polski

Znaczna część 1 dekady lipca 2020 przyniosła wyraźną dodatnią anomalię temperatury, jednak w kolejnych dniach lipca zostanie ona szybko zredukowana.

Anomalia temperatury w Polsce do 6 lipca 2020

Pogoda długoterminowa na lipiec 2020 prognozowana temperatura i anomalia w Polsce

Jest to więc dobra informacja dla osób, które nie lubią wysokich temperatur. W tym czasie suma opadów najczęściej będzie oscylować w pobliżu lub miejscami poniżej normy, szczególnie na zachodzie Polski. Najwięcej opadów i burz nadal będzie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, ale bez wyraźnego przekroczenia normy.

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2020. Prognozowana anomalia temperatury, do 13, do 19 lipca 2020

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2020 dla Polski czy będzie upał i gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2020. Prognozowana anomalia temperatury, od 13, do 19 lipca 2020

Pogoda długoterminowa lipiec 2020, prognoza temperatury od 7, do 31 lipca w Polsce

Reasumując, dalsza część lipca nie zapowiada się gorąca i upalna. Dni najczęściej upłyną nam w pobliżu normy klimatycznej, aczkolwiek przejściowo wahnięcia w kierunku wyraźnego wzrostu temperatury i spadku mogą się zdarzyć. Na bardziej gorące i upalne lato musimy poczekać prawdopodobnie do sierpnia.

DobraPogoda24


Komentarze
Ben Wwa

Coraz więcej obserwatorów na forach jest "rozczarowanych" albo zdziwionych brakiem upału (30+ stopni) w obecnym lipcu. Wypada im przypomnieć, że w obecnej dekadzie średnia liczba takich dni w lipcu - np. w Warszawie - wynosi "aż" 4. A do lat 1980-tych, średnio bywało ich w najcieplejszym miesiącu roku od... jednego do dwóch. Aż do końca XX wieku sporo było tutaj lipców bez choćby jednego takiego dnia. Ale i w XXI wieku się zdarzyły (w latach 2008 i 2011). Długie okresy "bezupalne" u nas w środku lata są czymś zupełnie normalnym.

08 lipiec 2020 - 07:08
Odpowiedz