| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Fala upałów i wiele gorących dni. Silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Fala upałów i wiele gorących dni. Silne burze w Polsce

Nasza prognoza pogody w której zapowiadaliśmy czerwiec 2021 w Polsce, z temperaturą powyżej normy oraz z sumą opadów poniżej normy, do tej pory sprawdza się bezbłędnie. Anomalia temperatury w skali kraju w połowie miesiąca o około 0,5 st. C. przekracza normę wieloletnią dla tego okresu roku. Wyjątkiem są dzielnice południowo wschodnie, ale zapowiada fala upałów spowoduje, że również w tej części kraju, temperatura zacznie być wyraźnie powyżej normy. Generalnie, pogoda na drugą połowę czerwca 2021 zapowiada wiele gorących i ciepłych dni, a także pierwszą falę upałów. Na przeważającym obszarze kraju poczujemy prawdziwe lato. Przelotne opady deszczu i burze, będą również możliwe, jednak do około 21 czerwca ma być ich stosunkowo niewiele, ponadto będą mieć ograniczony zasięg. Sytuacja zacznie się zmieniać w ciągu ostatniej 3 dekady czerwca, gdy przelotne opady i burze, lokalnie z gradem zaczną być częstsze wraz z nasuwaniem się stref frontowych. W czasie wypierania gorącej masy powietrza, burze miejscami mogą być silne. Istnieje ryzyko pojawienia się nawałnic. Mimo to, temperatura powyżej normy pozostanie z nami do końca czerwca.

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Druga połowa miesiąca będzie gorąca i okresami upalna. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 15-21 czerwca

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021, prognoza pogody w Polsce, od 16, do 21 czerwca 2021

Oznacza to kontynuowanie letniej pogody, aczkolwiek w ostatniej dekadzie czerwca, burze i przelotne opady, będą możliwe częściej w różnych regionach Polski, o czym będziemy informować w codziennych precyzyjnych prognozach pogody. Również europejski model ECMWF, zapowiada gorący i upalne najbliższe dni.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 22 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021, prognoza pogody, do 22 czerwca 2021 w Polsce

Pierwsza fala upałów w Polsce. Kiedy się zakończy upał?

Aktualna prognoza pogody wskazuje, że pierwsza fala upałów w Polsce rozpocznie się w czwartek 17 czerwca na zachodzie Polski. Upał zostanie z nami co najmniej do około 22-23 czerwca. W tym czasie temperatura przekraczająca 30 stopni może być jeszcze notowana na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Termin zakończenia pierwszej fali upału może jeszcze ule korekcie. Suma opadów do około 21 czerwca ma być wyraźnie poniżej normy, aczkolwiek lokalne burze między słonecznymi okresami mogą się zdarzać.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, do 21 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognozowana suma i anomalia opadów w Polsce i Europie, do 21 czerwca 2021

W ciągu 3 dekady czerwca w czasie wypierania upału, prawdopodobieństwo opadów i burz będzie rosnąć. Suma opadów powinna wtedy oscylować w pobliżu normy. Burze miejscami mogą być wtedy silne. 

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, do 28 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie, do 28 czerwca 2021

Po zakończeniu pierwszej fali upałów, temperatury nadal będą wysokie, bo spodziewane są dni gorące, czyli z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 25 stopni, tylko w nielicznych przypadkach może być miejscami chwilo chłodniej. Mogą się również w niektórych regionach zdarzyć dni z powrotem upału, z temperaturą nieznacznie powyżej 30 stopni.

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 28 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa, prognoza temperatury w Polsce i Europie do 28 czerwca 2021, kiedy skończy się upał

Gorące i upalne dni w Europie, będą możliwe na przeważającym obszarze kontynentu, aczkolwiek ciepłe powietrze w najbliższych dniach z południowo zachodniej i zachodniej Europy, będzie spychane do centrum, a później nad północno wschodnią Europę. Doskonale to obrazuje mapa z prognozą anomalii temperatury. Upał z Hiszpanii przesunie się nad Francję i Niemcy, aż dotrze do Polski. Później korytarz ciepłego powietrza, miejscami z upałem rozciągnie się szczególnie, od północno zachodniej Rosji przez Polskę po Włochy.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres 15-25 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa, prognoza temperatury, anomalia w Polsce i Europie, od 15, do 25 czerwca 2021

Prognozowana temperatura maksymalna, jaka zostanie zanotowana w Europie, między 15 i 25 czerwca 2021. Do podanych wartości miejscami należy dodać kilka stopni, bo model GFS zaniża temperaturę

Pogoda długoterminowa, prognozowana temperatura w Polsce i Europie, do 15, do 25 czerwca 2021

Podsumowując, przed nami gorąca i okresowo upalna druga połowa czerwca 2021. Poczujemy prawdziwe lato. Burz i przelotnych opadów, do około 21 czerwca ma być stosunkowo niewiele, a jak się pojawią, to będą bardzo ograniczone pod względem zasięgu. W kolejnych dniach burz i opadów ma być więcej, ale nadal będzie ciepło, gorąco, a nawet miejscami ponownie upalnie. Zjawiska burzowe mogą być wtedy silne. Śledźcie nasze prognozy na bieżąco, wówczas nic Was nie zaskoczy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!