Pogoda długoterminowa do końca lutego i na marzec 2020. Dodatnia anomalia temperatury nadal utrzyma się w Polsce
Silna cyrkulacja strefowa, częstsze opady, czasami burze, okresy z mniejszą suma opadów i pogodną aurą oraz dodatnia anomalia temperatury. To przyniesie pogoda do końca lutego oraz w marcu 2020.
Została wydana cotygodniowa aktualizacja prognozy długoterminowej modelu ECMWF, dlatego warto do niej sięgnąć.
Prognozowana anomalia temperatury do 16 lutego. Nadal o kilka stopni powyżej normy. Oznacza to utrzymanie przewagi łagodnych mas powietrza, cyrkulacji zachodniej z większą niż zwykle sumą opadów i silniejszym wiatrem, a także okres ze znacznym wzrostem temperatury, zwłaszcza między 15, a 17 lutego.
Prognozowana anomalia temperatury, od 17, do 23 lutego 2020
Ochłodzenie w okolicach 19 stycznia ma być krótkie. Po nim ponownie temperatura wzrośnie, zwłaszcza między 22, a 25 lutego. Dzięki temu suma tych wszystkich dni utrzyma się z dodatnią anomalią temperatury.
Prognozowana anomalia temperatury, od 24 lutego, do 1 marca 2020
Prognozowana anomalia temperatury, od 2, do 8 marca 2020
Prognozowana anomalia temperatury, od 9, do 15 marca 2020
Prognozowana anomalia temperatury od 16, do 22 marca 2020
Powyższa prognoza jednoznacznie wskazuje, że mimo mogących się zdarzyć krótkich okresów z ochłodzeniem, opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, to pogoda w kolejnych tygodniach nadal utrzyma się z przewagą temperatur o kilka stopni powyżej normy. Ponadto, co najmniej do 17 lutego utrzyma się przewaga warunków z dominacją silnej cyrkulacji strefowej z sumą opadów nieco powyżej normy.
W kolejnych tygodniach pogoda ma być zmienna, a to oznacza, że zdarzą się zarówno okresy cieplejsze i pogodniejsze z mniejszą sumą opadów, jak i bardziej zmienne z opadami, a nawet burzami, ale zazwyczaj z napływem cieplejszego powietrza. Reasumując, przed nami coraz częściej dni z przedwiośniem, zwłaszcza, że temperatury ujemne będą coraz rzadsze również w nocy.
DobraPogoda24