| |
Zagrożenie!
Prognoza 16-dniowa: początkowo cieplejszy zachód i północny-zachód oraz chłodny południowy-wschód kraju

Prognoza 16-dniowa: początkowo cieplejszy zachód i północny-zachód oraz chłodny południowy-wschód kraju

Według naszej poprzedniej długoterminowej prognozy pogody, kończący się tydzień miał przynieść powrót warunków zimowych i faktycznie do niego doszło. Wrócił mróz oraz pojawiły się miejscami intensywne opady śniegu.

W sobotni 17.03 poranek najgrubsza warstwa zalegała miejscami na Lubelszczyźnie, gdzie notowano nawet 18-22 cm pokrywę śnieżną. Z kolei dziś 18.03 strefa opadów śniegu wkracza nad dzielnice południowo-wschodnie, zwłaszcza nad Podkarpacie. W tej części kraju do poniedziałku 19.03 spadnie, od co najmniej 4, do 22 cm (im dalej na południowy-wschód tym więcej).

Prognoza sumy opadów śniegu do 19 marca br. Model ECMWF

Prognoza sumy opadów śniegu marzec mapa

W nowym tygodniu przez jego znaczną część utrzyma się podział na cieplejszy zachód i północny-zachód oraz chłodniejszy południowy-wschód kraju. Temperatury zaczną stopniowo rosnąć szczególnie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz w woj. pomorskim, gdzie już w poniedziałek 19.03 termometry wskażą do około 3/5 st. C. (najwyższa w rejonie Szczecina).

16 dniowa długoterminowa prognoza pogody

W tym czasie, szczególnie na południowym-wschodzie Polski nadal będą się utrzymywać zimowe warunki pogodowe. Dopiero w drugiej połowie tygodnia, głównie pod jego koniec temperatura w tej części kraju powinna w ciągu dnia przejść na wartości dodatnie, najpóźniej na Podkarpaciu.

Przedwiośnie

Znacznego ocieplenia spodziewamy się pod koniec tygodnia lub na początku nowego (+/- 1 dzień, około 24-27 marca), gdy w wielu miejscach kraju temperatura wzrośnie powyżej 10 st. C.


Komentarze
Ogrodnik

Wkońcu

18 marzec 2018 - 11:07
Odpowiedz