| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni: jaki trend pogodowy do niemal końca marca?

Pogoda na 16 dni: jaki trend pogodowy do niemal końca marca?

Dobiega końca pierwsza dekada marca, która zgodnie z prognozą długoterminową przyniosła w wielu regionach kraju przyjemne temperatury, chwile ze Słońcem, a pod koniec również dynamiczniejszą aurę z wichurami i lokalnie burzami.

Pierwsza dekada marca zapisuje się z dodatnią anomalią temperatury, przekraczającą w skali kraju 4.5 st. C.

Anomalia temperatury marzec 2018 dane

Czy trend kolejnego ciepłego miesiąca, będzie kontynuowany w następnych dniach?

W najbliższym tygodniu niewiele się zmieni. Nadal będzie się zaznaczać cyrkulacja strefowa, z przelotnymi opadami, silniejszym wiatrem oraz z większymi przejaśnieniami. Ponadto po przejściu najbliższej nocy 10/11.03 niżu powodującego wichurę w południowej połowie kraju, spłynie chłodniejsza masa powietrza, która będzie sprzyjać wystąpieniu miejscami przelotnych opadów deszczu ze śniegiem i śniegu (lokalnie krupy śnieżnej). Z tego powodu w nocy 11/12.03 na przeważającym obszarze kraju temperatura spadnie poniżej 0 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w najbliższych 7 dniach

Prognoza anomalia temperatury marzec

Ochłodzenie będzie więc odczuwalne, ale na tyle słabe, że nie spowoduje w skali całego tygodnia ujemnej anomalii temperatury, zwłaszcza, że pod jego koniec ponownie temperatura będzie stopniowo rosnąć.

Pogoda na 16 dni marzec

Reasumując, przed nami dalszy okres ze zmienną pogodą i przejściowo niższą temperaturą. Nie zabraknie opadów, szczególnie w zachodniej i północnej Polsce, a na południowym-wschodzie nadal będzie ich najmniej.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 17 marca br.

Mapa prognoza sumy opadów marzec

Wstępne prognozy wskazują, że do przyjemnych temperatur, jakie odczuwaliśmy w pierwszej dekadzie miesiąca, powrócimy w 3 dekadzie. Jest to jednak zapowiedź obarczona jeszcze sporym ryzykiem błędu, gdyż nie wiadomo, czy temperatury 17-20 st. C. będą ograniczone do niewielkiego obszaru kraju, czy wystąpią w wielu regionach. Sprawdzimy te dane w kolejnej prognozie długoterminowej za tydzień.


Komentarze
luk

Zamieszczona przez Państwa mapka pokazuje anomalię temp. od początku roku a noi w marcu. Anomalia marca do dnia 09,03,2019 to 4,51°

10 marzec 2019 - 14:22
Odpowiedz
DobraPogoda24

Dzięki, poprawione

10 marzec 2019 - 16:08
Odpowiedz