| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa. Prognoza pogody na 16 dni - na początku grudnia epizod zimowy?

Pogoda długoterminowa. Prognoza pogody na 16 dni - na początku grudnia epizod zimowy?

Za nami kolejny tydzień, który był zgodny z trendem pogody długoterminowej na 16 dni. W Polsce pojawił się wyraźny kontrast temperatury na chłodniejsze dzielnice północno wschodnie oraz ciepłe zachodnie i południowo zachodnie. Na Podlasiu miał miejsce pierwszy w tym sezonie niewielki całodobowy mróz. Do warunków zimowych nadal było jednak daleko. Sprawdźmy, czy w kolejnych dniach zajdą większe zmiany w pogodzie?

Pogoda w najbliższym tygodniu nie ulegnie radykalnej zmianie. Temperatura na ogół ponownie będzie utrzymywać się powyżej normy, z wyraźnymi najwyższymi wartościami na południu i południowym zachodzie kraju, a najniższymi na północnym wschodzie Polski. Miejscami mogą się zdarzyć nocne przymrozki, ale nie będą one duże.

Pogoda długoterminowa. Prognoza pogody na 16 dni dla Polski

Warunki atmosferyczne nadal urozmaicone, od chwil ze Słońcem przez dominację zachmurzenia warstwowego po przejściowo zaleganie miejscami mgły i pojawienie się opadów, których w ostatnim niepełnym tygodniu listopada powinno być trochę więcej z sumą około 5-20 mm.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 1 grudnia 2019 roku

Pogoda długoterminowa opady deszczu

Sytuacja zacznie się zmieniać pod koniec listopada lub na początku grudnia. W tym okresie prawdopodobnie dojdzie do spływu wyraźnie chłodniejszej masy powietrza. Jeśli jego adwekcja pokryje się wówczas ze strefą wilgoci i opadów, to w niektórych regionach kraju, zwłaszcza na wschodzie i północy może na pewien okres zagościć zima ze śniegiem i temperaturą ujemną, ale aktualne prognozy nie wskazują, aby to był trend stały, a jedynie krótki kilkudniowy epizod.

Wstępne prawdopodobieństwo wyraźnego ochłodzenia między około 1, a 5 grudnia. Dane dla południowo wschodniej Polski

Pogoda długoterminowa 16 dni kiedy zima

Jest to jednak wstępny trend, a ten pewny wydaje się do końca listopada. Czy początek grudnia faktycznie przyniesie miejscami przejściowy powiew zimy? Będziemy to weryfikować na bieżąco.


Komentarze
Wojciech

Oby tak

24 listopad 2019 - 11:11
Odpowiedz