| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni: przewaga gorącego i chwilami upalnego lata

Pogoda na 16 dni: przewaga gorącego i chwilami upalnego lata

W drugiej połowie kończącego się tygodnia ponownie do Polski zaczęła napływać chwiejna i ciepła masa powietrza, w której z łatwością tworzyły się silne burze, zmuszające strażaków do setek interwencji. Dopiero w ciągu ostatniej doby 22/23.06 burze zostały zepchnięte poza nasze południowo-wschodnie krańce. Sprawdźmy, jaki trend pogody długoterminowej czeka nas w kolejnych 16 dniach?

Pogoda długoterminowa 16 dni czerwiec lipiec 2019

Sytuacja do 27 czerwca jest jednoznaczna. Z każdym kolejnym dniem, temperatura zacznie stopniowo od zachodu i południowego-zachodu kraju rosnąć. Ponownie czeka nas piekielny żar, którego apogeum przypadnie około 26 czerwca.

Pogoda 16 dni czerwiec lipiec 2019

W tym dniu niewykluczone, że zostanie pobity krajowy rekord temperatury maksymalnej w czerwcu, który przypomnijmy został ustanowiony 27 czerwca 1935 roku, gdy we Wrocławiu zanotowano 38 st. C. Z kolei rekord powojenny miał miejsce 21 czerwca 2000 roku w miejscowości Ceber. Wówczas zanotowano 37,2 st. C.

O ile pobicie krajowego rekordu stoi pod znakiem zapytania, to rekordy lokalne mogą paść. Przykładowo, w Rzeszowie rekord czerwcowej temperatury maksymalnej wynosi 33,2 st. C. i pochodzi z 1957 roku. Bardzo blisko jego pobicia byliśmy 15 czerwca br., gdy na stacji Rzeszów-Jasionka zanotowano 32,7 st. C., a na naszej redakcyjnej równo 33 st. C.

Jeszcze wyższe temperatury w tym okresie, szczególnie między 26, a 29 czerwca zanotujemy na zachodzie Europy, zwłaszcza od Francji przez północne Włochy po Hiszpanię. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że we Francji temperatura osiągnie lub przekroczy 40 st. C!

Po około 27 czerwca spodziewamy się w całym kraju kilkudniowego spadku temperatury, ale nadal nie należy oczekiwać chłodnego lata, gdyż na przełomie czerwca i lipca może powrócić na pewien okres kolejny żar.

Reasumując - przed nami powrót upalnego lata z apogeum temperatury około 26 czerwca, w dalszych dniach chwilowy spadek temperatury, ale na przełomie czerwca i lipca niewykluczony ponowny powrót upałów. Nadal czeka więc nas przeważnie ciepłe i chwilami upalne lato ze zmienną pogodą, w tym ze Słońcem oraz lokalnymi przelotnymi opadami i burzami.


Komentarze
Wojciech

Czy w ogóle zapowiada się przebudowa pola barycznego nad Europą ? Czy znowu będziemy mieli pół roku gorąca

23 czerwiec 2019 - 11:35
Odpowiedz