| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020. Czy przyjdzie mroźna i śnieżna zima?

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020. Czy przyjdzie mroźna i śnieżna zima?

Co tydzień jest wydawana aktualizacja prognozy długoterminowej modelu ECMWF. Jest to prognoza, która ma ponad przeciętną wiarygodność, dlatego warto po nią sięgać. Czy pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020 dla Polski daje szanse na mroźną i śnieżną zimę?

W porównaniu do prognozy sprzed tygodnia niewiele się zmieniło. Prognozowana anomalia temperatury między 6, a 12 stycznia ma wynieść, od 1, do 3 st. C. (najniższa na południu w rejonach podgórskich). To oznacza, że w wysokich górach powinny się utrzymywać warunki zimowe.

Pogoda długoterminowa styczeń 2020

Między 13, a 19 stycznia również niewiele się zmieni. Ponownie dodatnia anomalia temperatury ma wynieść, od 1, do 3 st. C.

Pogoda długoterminowa styczeń 2020. Czy przyjdzie zima

Również w 3 dekadzie miesiąca, od 20, do 26 stycznia najnowsza prognoza długoterminowa nie widzi siarczystych mrozów i trwałej pokrywy śnieżnej na nizinach. Anomalia temperatury ma wynieść, od 1, do 3, miejscami powyżej 3 st. C.

Pogoda styczeń 2020

Również na przełomie stycznia i lutego, między 27.01, a 02.02 nie widać siarczystych mrozów. Anomalia temperatury może sięgnąć 2-4 st. C.

Pogoda na styczeń 2020 i początek lutego 2020

Z kolei bieżące prognozy długoterminowe są pewne co najmniej do 18-19 stycznia. W tym terminie wiązki prognostyczne są ze sobą zgodne i nie przewidują długotrwałego całodobowego mrozu i częstych opadów śniegu. Wręcz przeciwnie, będą się zdarzały okresy ze znacznym wzrostem temperatury.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski styczeń 2020

Większa niepewność dotyczy obecnie 3 dekady stycznia (po 20 stycznia). Prognozy nie są jeszcze wyklarowane w kierunku trendu (ciepła / chłodu), aczkolwiek jeśli oprzemy się na prognozie sezonowej, to również w tym terminie nie ma szans na zimę.

Reasumując, zimy nadal nie widać. Szanse na pojawienie się długotrwałego tęgiego mrozu i trwalszej pokrywy śnieżnej nadal są niewielkie. Prognozy oczywiście będziemy monitorować i informować w przypadku pojawienia się większych zmian.

DobraPogoda24, ECMWF


Komentarze
górol

luty i marzec, zobaczycie jak dosypie śniegiem ;). Ps. nie wybierajcie się w Bieszczady bez dobrych opon zimowych.

07 styczeń 2020 - 11:31
Odpowiedz