| |
Zagrożenie!
Pogoda. Silny wiatr fenowy na południu Polski ma ograniczony zasięg. Przykład z Podkarpacia

Pogoda. Silny wiatr fenowy na południu Polski ma ograniczony zasięg. Przykład z Podkarpacia

Kilka dni temu wspominaliśmy, że przejście sztormu Dennis - Wiktoria nad północnym Atlantykiem w kierunku Skandynawii namiesza w pogodzie, bo w Polsce w tym czasie temperatury znacznie wzrosną, a miejscami nasili się wiatr, zwłaszcza nad morzem oraz na południu w górach, gdzie uaktywnią się zjawiska fenowe.

W ciągu minionej doby 16 / 17 lutego silny wiatr pojawił się m.in. na południowym wschodzie Polski. Nad Karpatami w wyniku zjawiska fenowego nasilił się wiatr z kierunków południowych, ale co ciekawe, tego typu wiatr ma ograniczony zasięg pod względem zasięgu, siły i prędkości.

Prognozowane porywy w m/s o godz. 02:00, 17 lutego 2020. Dane ICM UM

Pogoda wiatr Dennis Wiktoria w Polsce,17 lutego 2020

Na Podkarpaciu charakterystycznym miejscem jest Przełęcz Dukielska, gdzie porywy wiatru są stosunkowo najsilniejsze poza szczytami Bieszczadów. Z tego powodu farmy wiatrowe ulokowano m.in. w rejonie Rymanowa i Iwonicza Zdroju.

Dość często w ciągu roku zdarza się w rejonie Rzeszowa, że silny wiar fenowy dociera do południowych dzielnic miasta, a na północy w rejonie lotniskowej stacji IMGW wiatr ten jest już znacznie słabszy. Ma to przełożenie na notowaną wtedy temperaturę maksymalną i minimalną.

Porywy wiatru zanotowane na południu Rzeszowa, 17 lutego 2020 roku

Pogoda sztorm Dennis wiatr w Polsce wichury, 17 lutego 2020

Minionej nocy na naszej stacji zlokalizowanej na południu miasta (około 13 km od stacji IMGW w Jasionce), porywy wiatru przekraczały kilkukrotnie 70 km/h, a maksymalny poryw wiatru osiągnął 88,9 km/h o godz. 00:36. Drugi w kolejności poryw wiatru wynoszący 82,8 km/h zanotowaliśmy o godz. 06:44.

Warto podkreślić, że odnotowane przez nas porywy wiatru w Rzeszowie, były zgodne z prognozą modelu o dużej rozdzielczości ICM UM

Pogoda wiatr sztorm Dennis w Polsce, zanotowane porywy prognoza 17 lutego 2020

Z kolei na stacji SolarAOT zlokalizowanej w pobliżu Strzyżowa (około 17 km od naszej stacji w Rzeszowie), ale znajdującej się o około 241 metrów wyżej, maksymalny poryw wiatru przed godz. 03:00 osiągnął 109,4 km/h.

Porywy wiatru zanotowane na stacji SolarAOT w rejonie Strzyżowa, 17 lutego 2020

Pogoda porywy wiatru w Polsce 17 lutego 2020

W tym czasie na stacji IMGW w Jasionce (na północ od granic Rzeszowa), wiatr w porywach osiągał tylko 68-70 km/h.

W godzinach popołudniowych wiatr w całym regionie zacznie stopniowo słabnąć. 

DobraPogoda24, ICM UM, SolarAOT, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!