| |
Zagrożenie!
Cyklon uderzy w pustynię. Wystąpi powódź i huraganowy wiatr. To będzie pogodowa katastrofa

Cyklon uderzy w pustynię. Wystąpi powódź i huraganowy wiatr. To będzie pogodowa katastrofa

Pogoda nie przestaje zadziwiać. Aktualnie zbliża się silny cyklon znad Zatoki Omańskiej położonej na Oceanie Indyjskim w rejon Półwyspu Arabskiego, gdzie występuje piekielny upał na początku października. Niebawem sytuacja się zmieni. Będą ulewy, wichury, burze piaskowe i powodzie, które spowoduje cyklon Shaheenn-Gu. Tuż przed uderzeniem w ląd ma siłę huraganu 1 kategorii w skali Saffira Simpsona. Prognoza pogody wskazuje, że skutki cyklonu odczują przede wszystkim mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, północnego Omanu, południowego Iranu po lokalnie wschodnią część Arabii Saudyjskiej.

Położenie cyklonu zbliżającego się do Półwyspu Arabskiego, 2 października 2021. Foto: NASA

Cyklon uderzy w pustynię, zagrożenie w Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, pogoda w październiku 2021

Cyklon spowoduje katastrofalne opady deszczu i powodzie

Początkowo cyklon wznieci wiatr, wystąpi burza piaskowa, a później głównym zagrożeniem mają być katastrofalne opady deszczu. Model ECMWF wskazuje, że miejscami w rejonie pogranicza Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich może spaść powyżej 200-400 mm wody. Taka suma opadów na terenach częściowo pustynnych, to istna katastrofa. Spieczona ziemia nie będzie w stanie wchłonąć tej wody. Sytuacja może być dramatyczna.

Prognozowana suma opadów deszczu, do 5 października 2021

Cyklon uderzy w Półwysep Arabski, możliwa powódź w Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, prognoza opadów do 6 października 2021

Nieco inny wariant prognozy sumy opadów przedstawia model GFS, ale również w tym przypadku istnieje realne zagrożenia powodziowe.

To będzie historyczne wydarzenie, gdyż jest to dopiero drugi w historii cyklon na Zatoce Omańskiej, który wejdzie nad ląd i spowoduje groźne powodzie na terenach pustynnych.

Prognoza przemieszczenia cyklonu Shaheenn-Gu. Dane: CIMSS

Prognoza cyklonu uderzającego w Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie, 3-4 października 2021

Sytuacja może być dramatyczna, z uwagi głównie na olbrzymie sumy opadów. Obszar ten nie jest przygotowany do tak ekstremalnych opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!