| |
Zagrożenie!
Atakuje cyklon Fabian. Alarm, kataklizm, alert pogody, deszcz, śnieg, burze, porywisty wiatr. Straszne tytuły, a jaka jest prognoza pogody?

Atakuje cyklon Fabian. Alarm, kataklizm, alert pogody, deszcz, śnieg, burze, porywisty wiatr. Straszne tytuły, a jaka jest prognoza pogody?

Nowy rok i te same żałosne praktyki w mediach. Jeden z portali poinformował o nadciągającym „cyklonie Fabian”, a inne na zasadzie kopiuj wklej straszą Polaków. Sprawdźmy, jakie są fakty i czy prognoza pogody zmusza nas do obaw przed "kataklizmem".

Prognozowany zasięg i rodzaj opadów do godz. 19:00, 4 stycznia

Pogoda cyklon Fabian prognoza pogody 2020 styczeń

Już w naszej pogodzie długoterminowej w zeszłą niedzielę 29.12 informowaliśmy, że około 4 stycznia (pod koniec tygodnia) ponownie miejscami ochłodzi się na tyle, że będą możliwe opady śniegu, ale na prawdziwą zimę na nizinach nadal nie możemy liczyć. Wspomniany w mediach cyklon Fabian (Fabio), dziś 04.01 znajduje się daleko od Polski, bo jego centrum jest położone nad Morzem Barentsa.

Prognozowany układ baryczny, sobota 4 stycznia o godz. 13:00

Pogoda Cyklon Fabian

Na pogodę w Polsce w ciągu najbliższej doby 04/05.01 wpłynie zatoka niskiego ciśnienia z przechodzącym frontem chłodnym z północnego zachodu na południowy wschód kraju. Przy takiej sytuacji barycznej pomiędzy niżem "Fabian" (Fabio), a wyżem Almar wzrośnie oczywiście gradient ciśnienia, ale nad Polską nie przekroczy on 17-18 hPa! To oznacza, że porywy wiatru w kraju na ogół powinny osiągnąć maksymalnie do 60-80 km/h. Silniej powieje lokalnie, głównie nad morzem oraz w górach.

Prognozowane przejście strefy opadów wraz z ich rodzajem, między 4, a 5 stycznia

Pogoda cyklon Fabian prognoza pogody

Ponadto w czasie przejścia strefy frontowej miejscami popada deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg (szczególnie we wschodniej i południowej Polsce). Lokalnie niewykluczona jest również krupa śnieżna, a na północy, zwłaszcza na Pomorzu może również zagrzmieć. Możliwa jest również chwilowa cofka na morzu.

Prognozowana suma opadów śniegu do 5 stycznia. ICON

Cyklon Fabian prognoza pogody

Prognozowana suma opadów śniegu do 5 stycznia. ECMWF

Cyklon Fabian opady śniegu

Generalnie, jak na zimowy niż, to zagrożenie niewielkie lub umiarkowane. W zasadzie nic szczególnego. W każdym razie żadnego kataklizmu nie będzie. Po prostu, nasili się przejściowo wiatr, trochę popada, może się miejscami nawet zabielić, w górach dosypie śniegu, temperatura w dzień na plusie, a w nocy miejscami na niewielkim minusie. Faktycznie, istny kataklizm w głowach redaktorów. 

W uzupełnieniu aktualne ostrzeżenie meteorologiczne wydane przez państwową służbę IMGW. Jak widać, ostrzeżenie dotyczy głównie powiatów nadmorskich, a na Podkarpaciu możliwych dziś 04.01 o poranku opadów marznących.

Widniejące ostrzeżenia meteorologiczne IMGW. 4 stycznia, godz. 08:00

Cyklon Fabian Ostrzeżenia Meteorologiczne 

Aktualizacja: 5 stycznia, godz. 13:10 - Kandydatów na najbardziej clickbajtowy tytuł było wielu, ale naszym zdaniem "wygrywa" Planeta.

Kataklizm Pogoda, cyklon Fabian

DobraPogoda24


Komentarze
Roman

Żniwo śmierci, dramat. Co za bełkot...

05 styczeń 2020 - 13:48
Odpowiedz