| |
Zagrożenie!
Pogoda. Ogromna chmura pyłu saharyjskiego przez Atlantyk dotrze nad Karaiby i USA

Pogoda. Ogromna chmura pyłu saharyjskiego przez Atlantyk dotrze nad Karaiby i USA

Na zdjęciach satelitarnych NASA można zauważyć ogromną chmurę pyłu saharyjskiego wędrującego na zachód nad wodami Atlantyku w kierunku USA. Jeśli prognozy nie ulegną zmianie, to pył saharyjski dotrze na drugą stronę Atlantyku w przyszłym tygodniu. Już pod koniec tego tygodnia jest prognozowany nad Karaibami, a w kolejnych dniach nad stanem Teksas, Luizjana i Floryda w Ameryce Północnej.

Gigantyczna chmura pyłu saharyjskiego transportowanego na zachód przez Atlantyk w kierunku Ameryki. Foto: NASA, 17 czerwca 2020

pogoda Pył saharyjski z Afryki do USA transport nad Atlantykiem czerwiec 2020

Zjawisko transportu pyłu saharyjskiego z Afryki do Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej powtarza się od lat. Jest wynikiem sytuacji meteorologicznej nad Afryką.

Chmura pyłu saharyjskiego przemieszczająca się na zachód przez Atlantyk w kierunku Karaibów i USA. Foto: NASA, 17 czerwca 2020

Pył saharyjski z Afryki do USA Karaiby chmura czerwiec 2020

W wyniku obecności niżu i wyżu zwiększa się gradient baryczny. Powstaje silny niskotroposferyczny wiatr, który unosi drobiny pyłu i piasku. Aerozole dostają się w strefę tropikalnej konwergencji, gdzie następnie są unoszone na znaczną wysokość i transportowane w kierunku Ameryk. Krótko mówiąc, tak wygląda naturalna "migracja".

Pył saharyjski z Afryki do USA przez Atlantyk gigantyczna chmura czerwiec 2020

DobraPogoda24, NASA, CAMS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!