| |
Zagrożenie!
Pogoda. Burze i liczne podtopienia w Polsce. Gdzie jest burza 29 kwietnia 2020

Pogoda. Burze i liczne podtopienia w Polsce. Gdzie jest burza 29 kwietnia 2020

W naszej prognozie burzowej określiliśmy regiony, gdzie dzisiaj 29 kwietnia 2020 istnieje największe prawdopodobieństwo burz i opadów deszczu, lokalnie z niewielkim gradem. Wskazywaliśmy, że miejscami opady mogą być ulewne, sięgające nawet 20 mm.

Do tej pory burze przyniosły lokalne podtopienia m.in. w Mysłowicach oraz w Żywcu w woj. śląskim, gdzie w zaledwie godzinę spadło kilkadziesiąt litrów wody na metr kwadratowy ziemi.

Taka suma opadów w coraz bardziej betonowych miastach wystarczy, aby pojawiły się podtopienia. Ponadto wyschnięta ziemia nie przyjmuje od razu nadmiaru wody, która zazwyczaj po niej szybko spływa.

Strefa opadów i burz w Polsce. 29 kwietnia 2020, godzina 18:40. Dane: Windy / IMGW

Pogoda burze podtopienia Mysłowice Żywiec 29 kwietnia 2020 w Polsce

Służby informują również o pożarach. W wyniku uderzenia pioruna doszło do pożaru m.in. w Bulowicach w pobliżu Andrychowa w woj. małopolskim. Zapalił się tutaj budynek mieszkalny.

Aktualnie najwięcej burz wielokomórkowych znajduje się nad Małopolską oraz Ziemią Świętokrzyską oraz w rejonie Lublina, tutaj z kolei powstała superkomórka. Burzom towarzyszącą miejscami intensywne opady deszczu, lokalnie niewielkiego gradu i tylko punktowo silniejsze porywy wiatru.

Ulewa w Łapczycy w Małopolsce. Foto: Rafał Raczyński

Burze w Polsce podtopienia ulewy 29 kwietnia 2020

Zanotowane wyładowania doziemne w Polsce, 29 kwietnia 2020. Dane z ostatnich 2h godzin

Burze w polsce 29 kwietnia 2020 zalania podtopienia gdzie jest burza

Burza i ulewa - Łapczyca w Małopolsce, 29 kwietnia 2020

Strefa opadów do jutra 30 kwietnia przesunie się za nasza wschodnią granice. Opady i burze kierują się przeważnie z południowego zachodu na północny wschód. Zalecamy śledzenie danych radarowych.

Aktualizacja godzina 19:40 - Skutki superkomórki na Lubelszczyźnie w miejscowości Wilczopole.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!