| |
Zagrożenie!
Potężne burze przeszły przez Polskę. Ponad 5 tysięcy interwencji strażaków po nawałnicach

Potężne burze przeszły przez Polskę. Ponad 5 tysięcy interwencji strażaków po nawałnicach

Potężne burze przeszły przez Polskę w czasie minionej doby 14/15.07. Główne uderzenie burz rozpoczęło się w środę pod wieczór na pograniczu Małopolski i Śląska i było kontynuowane w pasie środkowej Polski na północ w nocy. Duży mezoskalowy układ burzowy MCS przyniósł cały arsenał niebezpiecznych zjawisk, od nawalnego deszczu i gradu przez bardzo silne porywy wiatru po liczne wyładowania atmosferyczne. Front burzowy wywołał nawałnice po których ponad 5 tysięcy razy musieli interweniować strażacy. Najwięcej działań strażacy prowadzili w województwach łódzkim, śląskim, kujawsko pomorskim, mazowieckim i małopolskim. Strażacy pracowali głównie przy wypompowywaniem wody z zalanych posesji, budynków i dróg, usuwaniu powalonych drzew i konarów oraz zabezpieczaniu dachów.

Burze i nawałnice w Polsce. Zanotowane wyładowania w ciągu minionej doby 14/15 lipca 2021

Pogoda, burze i nawałnice w Polsce 14/15 lipca 2021, ewakuacja obozów harcerskich

Kolejny raz w tym sezonie, strażacy musieli ewakuować obozy harcerskie. Minionej doby ewakuowano 49 takich obozów. W sumie akcja objęła niemal 4 tysiące osób. Uczestników przemieszczano do miejsc bezpiecznych, w tym szkół, ośrodków zdrowia i remiz straży pożarnej. W czasie ewakuacji obozów harcerskich nikt nie został ranny, ale w Kostkowicach w powiecie zawierciańskim na Śląsku sześcioro dzieci wymagało opieki lekarskiej. Czworo dzieci doznało reakcji lękowej z powodu ewakuacji, u jednego dziecka odezwała się dawna choroba, a jeden z harcerzy skręcił nogę.

Burze w Polsce niosły silne porywy wiatru

Burze w Polsce niosły lokalnie silne porywy wiatru. Na stacji IMGW w Płocku zanotowano 101 km/h, a w Łodzi 97 km/h. Z tego powodu wydaliśmy stosownie 2 stopień ostrzeżenia w skali 3 stopniowej. 

Silna burza w Płocku

Wyładowania spowodowały pożary budynków gospodarczych i zamieszkałych.

Pożar budynku w miejscowości Suliszewice w pobliżu Kalisza w Wielkopolsce, 14 lipca 2021

W Ostrowie Wielkopolskim uruchomiono syreny w związku z nadciągającą silną burza, a to w Polsce nie zdarza się często. Burze generowały bardzo bliskie uderzenia. Przykład pochodzi z okolic Dąbrowy Górniczej.

Bardzo bliskie uderzenie pioruna w rejonie Dąbrowy Górniczej na Śląsku, 14 lipca 2021

Niestety, ale na tym nie koniec. Również najbliższej doby pojawią się silne burze w Polsce, zwłaszcza na północy, w centrum, na wschodzie w południowo wschodniej i północno wschodniej Polsce. Z tego powodu został wydany 1 i 2 stopień ostrzeżenia przed burzami widoczny na naszej prognozie burz.

DobraPogoda24.pl, PSP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!