| |
Zagrożenie!
Burze i nawałnice z Czech uderzą w Polsce. To będzie burzowa noc 8/9 lipca, od Dolnego Śląska po Pomorze Gdańskie

Burze i nawałnice z Czech uderzą w Polsce. To będzie burzowa noc 8/9 lipca, od Dolnego Śląska po Pomorze Gdańskie

Pogoda w nocy z czwartku na piątek 8/9 lipca 2021 przyniesie w Polsce poważne załamanie pogody. Burze do tej pory w ciągu minionego dnia 08.07 pojawiły się miejscami w województwie łódzkim, mazowieckim (przeszły przez Warszawę), a także na wschodzie województwa warmińsko mazurskiego, a więc tam gdzie obowiązywał 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Przed nami jednak druga główna fala burz, jaka w nocy przejdzie w Polsce, od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze Gdańskie i zachodnią część województwa warmińsko mazurskiego. Miejscami burze, będą możliwe również w regionach ościennych. Musimy obserwować rozwój burz na pofalowanym froncie atmosferycznym ciągnącym się od Skandynawii przez Polskę po Włochy. Dojdzie na nim do zafalowania i powstania płytkiego niżu Arno, który w piątek 9 lipca 2021 znajdzie się nad Pomorzem. Wcześniej spodziewamy się rozwoju i przejścia mezoskalowego układu burzowego, jaki znad Czech wkroczy nad południowo zachodnią Polskę.

Silne burze w nocy 8/9 lipca 2021 przejdą przez Polskę. Zasięg występowania układu MCS o godzinie 19:40 nad Czechami. Dane: sat24

Pogoda, prognoza burz na noc 8/9 lipca 2021 dla Polski, możliwy MCS, grad, nawałnice z gradem

Burzom, będą miejscami towarzyszyć nawałnice, z ulewnymi opadami deszczu i lokalnie gradu, a także silnymi, miejscami niszczącymi porywy wiatru, do około 70 - 110 km/h. Jeśli powstanie sygnatura bow echo na radarze opadów, prędkość wiatru może być większa. Z tego powodu został wydany 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego.

Burze zanotowane w Polsce, od godziny 17:30, do godziny 19:30, 8 lipca 2021

Pogoda, burze w nocy 8/9 lipca 2021 w Polsce, prognoza, burze znad Czech, od Dolnego Śląska po Pomorze

Sytuacja będzie dynamiczna, dlatego niewykluczona jest korekta trajektorii ośrodka burzowego. W Czechach powstały superkomórki i burze wielokomórkowe. W najbliższym czasie spodziewane jest utworzenie systemu burzowego MCS, który zacznie wkraczać do Polski.

Prognozowany zasięg burz w Polsce, do godziny 23:00, 8 lipca 2021. Model ICM UM

Pogoda, prognoza burz na noc 8/9 lipca 2021, gdzie będzie burza w Polsce, nawałnice

Prognozowany zasięg burz w Polsce, do godziny 02:00, 9 lipca 2021. Model ICM UM

Pogoda, gdzie jest burza, noc 8/9 lipca 2021, prognoza burz dla Polski

Prognozowany zasięg burz w Polsce, do godziny 05:00, 9 lipca 2021. Model ICM UM

Pogoda, nawałnice i burze z gradem, ulewny deszcz, silny wiatr bow echo, gdzie będzie burza noc 8/9 lipca 2021 w Polsce

Burze i nawałnice przemieszczające się znad Czech przez Dolny Śląsk na północ i północny wschód w głąb Polski, mogą skutkować lokalnie podtopieniami, a także powodować szkody w drzewostanie, budynkach i szeroko pojętej infrastrukturze. Naturalnym zagrożeniem, będą również liczne wyładowania doziemne. Miejscami mogą się pojawić również przerwy w dostawie energii elektrycznej. Prognoza burz nie uległa większej korekcie. Jest dostępna na naszej specjalnej mapie burzowej.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!