Pogoda burze. Hector pojawia się codziennie o tej samej porze
Pogoda każdego dnia przynosi różne zjawiska atmosferyczne, dlatego meteorologia jest tak fascynującą dziedziną. Do pięknych i zarazem niebezpiecznych zjawisk zaliczamy przede wszystkim burze. Mało kto wie, ale jest na naszej planecie burza, która doczekała się własnej nazwy, a to dlatego, że występuje codziennie w tym samym miejscu!
Burza Hector, 16 listopada 2019 roku. Foto: NOAA
Na północy Australii taką burzą jest Hector! Formuje się ona niemal z zegarmistrzowską precyzją nad wyspą Melville'a nazywaną również Tiwi. Każdego popołudnia między wrześniem, a grudniem około godziny 15:00 powstaje potężny cumulonimbus. Burza Hector odwiedza również wyspę Bathurst, ale jest widoczna także w Darwin, około 100 km na południe od jej centrum.
Clouds bubbling... building... and BOOM a storm is born.
— Dakota Smith (@weatherdak) November 16, 2019
Absolutely incredible view of the Tiwi Islands off the N. Australian coast. (h/t @BOM_NT) pic.twitter.com/knD4Q8Kjsk
Według Australian Bureau of Meteorology (BoM) na wyspach występują idealne warunki do konwekcji. Bathurst i Melville mają kształt piramidy, a popołudniowe bryzy morskie pędzą na brzeg i zderzają się nad wyspami. Rezultat jest podobny do tego, co dzieje się w południowym Ontario, gdy zderza się bryza od jeziora z masą rozgrzanego powietrza nad lądem. Powietrze nie ma wtedy innej drogi, jak tylko się wznieść.
Burza Hector widoczna z Darwin
After 4 visits to Darwin, I finally got to see "Hector the Convector", a large thunderstorm that forms over the Tiwi Islands north of Darwin. 😍#hector #thunderstorm #darwin #weather pic.twitter.com/Jg5PJthaDh
— theloneisobar (@DeanSgarbossa) November 12, 2019
W przypadku Hectora, szczyt chmury burzowej może się wznieść nawet na 20 km, czyli ponad tropopauzę. Mimo, że komórka burzowa nie przybiera dokładnie tej samej formy każdego dnia, to proces, który ją tworzy, jest taki sam. Legenda głosi, że Hector został nazwany przez pilotów podróżujących między Darwinem a Papuą Nową Gwineą podczas II wojny światowej. Burza jest tak regularnym widokiem na niebie na północ od Darwin, że służyła jako punkt orientacyjny w nawigacji.