| |
Zagrożenie!
Pogoda. Na Słowacji pojawiły się burze z duszkami atmosferycznymi - Sprite. Rozświetliły niebo nad Tatrami

Pogoda. Na Słowacji pojawiły się burze z duszkami atmosferycznymi - Sprite. Rozświetliły niebo nad Tatrami

Burze jednych fascynują, a u innych budzą strach. Kojarzą się nam przede wszystkim z wyładowania atmosferycznymi, które bywają niezwykle piękne, ale również śmiertelnie niebezpieczne. Każdy z nas widział wyładowania doziemne i międzychmurowe, jednak niewiele osób wie o istnieniu zjawisk pokrewnych, takich jak duszki atmosferyczne tzw. Sprite i pioruny Blue Jets. Ostatni ciekawy przykład pochodzi ze Słowacji, gdy w nocy z 12 na 13 czerwca 2020 rozwinęły się burze nad tym krajem. Pojawiające się sprity przybierające formę czerwonych duszków od razu zauważyło kilku obserwatorów z Czech i Węgier

Burze - Czerwone duszki nad Słowacją widoczne z Czech. Foto: Martin Popek, 13 czerwca 2020

Pogoda czerwone duszki sprite sprity burze na Słowacji duszki nad Tatrami

Duszki atmosferyczne / chochlik - Sprite

Duszki występują nad chmurami burzowymi na wysokości ok. 40-100 km, dlatego z powierzchni Ziemi niezwykle trudno dostrzec to zadziwiające zjawisko. Trwają od 1 milisekundy do 2 sekund. Z tego powodu trzeba mieć niezwykle czuły sprzęt rejestrujący. Odtworzenie nagranego filmu musi być spowolnione o kilkaset razy w porównaniu do czasu rzeczywistego, aby można było je dostrzec.

Duszki atmosferyczne nad Meksykiem z Księżycem w tle. Foto: ISS, 10 sierpnia 2015 roku

Pogoda burze duszki sprite sprity pioruny blue jets duszki nad Tatrami Słowacja czerwiec 2020

Dotychczas na ich temat powstało niewiele prac naukowych, gdyż jonosfera znajduje się zbyt wysoko. Na wysokość ich występowania nie dolecą samoloty badawcze i balony meteorologiczne, a satelity z kolei mają bardzo ograniczone możliwości badawcze.

Czerwone duszki - sprite - nad Słowacją widoczne z terytorium Czech. Foto: Daniel Ščerba, 13 czerwca 2020

Burze czerwone duszki sprite elfy nad Słowacją widoczne z Czech na Tatrami

Ustalono, że są to wyładowania elektryczne nad silnie rozwiniętymi i wypiętrzonymi burzami. Mogą się pojawić w różnych regionach świata. Nadal nie potrafimy wyjaśnić jaka jest korelacja między piorunami chmurowymi, a duszkami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że duszki-skrzaty-sprity ze względu na wysokość występowania i inne właściwości nie mogą być nazywane błyskawicami. Atmosfera na tej wysokości ma niższą temperaturę, inny skład chemiczny i stopień jonizacji cząsteczek.

Pioruny Blue Jets

Innym ciekawym i wyjątkowym zjawiskiem jest Blue Jets. To rzadki rodzaj piorunów nazywany niebieskimi (błękitnymi) strumieniami lub dyszami. Wystają one nad kowadłem chmury Cumulonimbus. Potrafią się rozciągnąć w formie wąskiego stożka na wysokość 40-50 km, aczkolwiek obserwowano również znacznie dłuższe, sięgające 80 km!

Pogoda burze czerwony duszki skrzaty elfy pioruny blue jets czerwiec 2020

Zjawisko po raz pierwszy zauważono z pokładu promu kosmicznego. Miało to miejsce 21 października w 1989 roku nad Australią. Przyczyna ich powstawania ma związek prawdopodobnie z kanałami silnie zjonizowanego gazu pomiędzy wierzchołkiem chmury, a jonosferą. Niebieskie strumienie występują znacznie rzadziej niż duszki i skrzaty atmosferyczne.

Na poniższej rycinie możemy zobaczyć na jakiej wysokości w atmosferze występują poszczególne zjawiska elektryczne związane z burzami

Burze zjawiska wysokość występowania duszki elfy skrzaty pioruny

DobraPogoda24, Martin Popek, Daniel Ščerba, ISS NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!