| |
Zagrożenie!
Mroźnej i śnieżnej zimy nadal nie widać. Druga dekada grudnia w Polsce z dodatnią anomalią temperatury

Mroźnej i śnieżnej zimy nadal nie widać. Druga dekada grudnia w Polsce z dodatnią anomalią temperatury

Mówi się, że nadzieja umiera ostatnia, dlatego do ostatniej chwili będziemy szukać szans na zimowe święta Bożego Narodzenia 2020 w Polsce. Im bliżej świąt tym będziemy wiedzieć więcej, ale w aktualnej prognozie pogody nie wygląda to dobrze. Wszystko na to wskazuje, że w 2 dekadzie grudnia ponownie w środkowej Europie, w tym w Polsce należy się spodziewać temperatury o kilka stopni przekraczającej normę klimatyczną dla tego okresu. Przyczyną będzie nieznaczna przebudowa pola barycznego. Silny i chłodny wyż znad Rosji osłabnie i wycofa się na wschód, jednocześnie w basenie Atlantyku w pobliżu Wysp Brytyjskich pojawi się głęboki niż.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 14, a 20 grudnia 2020

Pogoda, czy jest szansa na zimowe święta Bożego Narodzenia w Polsce? Ciepła 2 dekada grudnia

Polska przeważnie będzie pozostawać pod wpływem klina wyżowego rozciągającego się od Rosji po północno zachodnią Afrykę. Tylko chwilami taki stan może być przerwany niezbyt aktywnym frontem atmosferycznym. Taki rozkład ciśnienia spowoduje ponowną adwekcję ciepłego powietrza do Polski z południa i południowego zachodu Europy.

Wstępnie prognozowana adwekcja ciepłego powietrza do południowej Polski na wysokości 1,5 km, od 8, do 24 grudnia 2020. Czerwony wykres jest normą dla tego okresu

Ocieplenie w 2 dekadzie grudnia 2020 w Polsce

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Europie, 16 grudnia 2020

Czy będzie zima w grudniu 2020 w Polsce, prognoza 2 dekada miesiąca

Imponująco wygląda anomalia temperatury, zwłaszcza między 14, a 20 grudnia 2020. Średnia temperatura dobowa w tym okresie może o 2-3 st. C. przekraczać normę wieloletnią. Oznacza to brak ujemnych temperatur w dzień, a nocy jeśli wystąpią to tylko lokalnie. Opadów pochodzenia zimowego w tym czasie przeważnie brak.

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Europie, 17 grudnia 2020

Czy będzie zima w Polsce, prognoza do 20 grudnia 2020

Wstępne prognozy na święta Bożego Narodzenia również nie napawają optymizmem. Anomalia temperatury nadal ma być dodatnia, aczkolwiek niższa od 2 dekady grudnia. Nie traćmy jednak nadziei, bo to wstępna prognoza długoterminowa.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 21, a 27 grudnia 2020

Pogoda na grudzień 2020, czy będą białe święta w Polsce

Sytuację monitorujemy, o wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24


Komentarze
Roman

Porażka, znowu bez śniegu w święta? Chociaż tym mógłby ten rok wynagrodzić wszystkie problemy, jakie przyniósł.

08 grudzień 2020 - 12:47
Odpowiedz
Ben Wwa

Święta BN bez śniegu (ewentualnie z chlapą śniegowo-błotną) zdecydowanie przeważają na polskich nizinach (zwłaszcza zachodnich i środkowych) co najmniej od połowy XX wieku. Aby znaleźć dłuższy okres z wyraźną dominacją "białych" Świąt, trzeba się cofnąć aż do pierwszej połowy XIX stulecia, czyli do czasów Małej Epoki Lodowej. Warto o tym wiedzieć, jeśli ktoś się nie chce narażać na coroczne rozczarowanie w tej kwestii.

08 grudzień 2020 - 14:04
Odpowiedz